Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Пн–Нд з 10:00 до 17:40 Вт — вихідний

Експонат місяця

Експонат місяця

ПАБЛО ПІКАССО

ГОЛУБ МИРУ. 1961

Кольорова автолітографія

Гравюра «Голуб миру» давно стала своєрідною візитівкою геніального Пабло Пікассо в усьому світі. Виникає питання: чому саме голуб вважається птахом миру? Почалося все з давніх часів. Люди вважали, що у голуба немає жовчного міхура, і тому він є чистим і добрим. Багато народів світу шанували його як священну птицю, символ родючості. В Біблії білий голуб приніс на корабель Ноя оливкову гілку на знак того, що потоп закінчився і Бог примирився з людьми. Існує також легенда про те, як голубки богині кохання Венери звили своє гніздо у шоломі бога війни Марса, і той, щоб не руйнувати його, відмовився від чергової кровопролитної витівки.

У фондах відділу зарубіжного мистецтва Харківського художнього музею зберігається знайоме кожному зображення голуба з оливковою гілкою в дзьобі. Але це не перший варіант «Голуба миру» створеного Пабло Пікассо.

У 1949 році Луї Арагон звернувся до Пікассо з проханням намалювати емблему для плаката Всесвітнього конгресу прихильників миру. Художник погодився, але якийсь час не міг зрозуміти, що б це могло бути. І тоді на допомогу генію прийшла його тодішня муза – Франсуаза Жило. Вона порадила йому звернутися до джерел. Пікассо згадав своє щасливе дитинство... Його батько був пристрасним любителем птахів, тримав голуб’ятню та, будучи художником, спеціалізувався саме як анімаліст-голубятник. Маленький Пабло грав з голубами мало не з дитинства. Коли хлопчик навчився тримати в руках пензля, батько дозволяв йому домальовувати пташині лапки на своїх картинах. До того ж, за свідченням очевидців, у будинку художника постійно жили голуби. Свою дочку, яка народилася напередодні відкриття конгресу, Пікассо теж назвав – Палома, що по-іспанськи означає голубка.

Первісна літографія «Голуба миру» – це реалістичне зображення білого голуба в профіль з волохатими лапками. Власне, «моделлю» для голубки став птах, подарований Пікассо його другом Анрі Матіссом. Пікассо не вважав цей малюнок вершиною своєї творчості, однак не заперечував проти вибору Арагона. Цей голуб і став першим відомим «Голубом миру». Луї Арагон забрав малюнок опівдні, а вже о п'ятій годині вечора по всьому Парижу були розвішені афіші з зображенням голубки. Буквально за один день Пікассо заволодів уявою всієї земної кулі. Голуби були всюди, навіть на одворотах чоловічих піджаків і жіночих пальто.

Надалі «Голубка Пікассо» неодноразово відтворювалася художником в різних варіаціях. Друг художника – Ілля Еренбург писав: «Пікассо потім зробив ще кілька голубок: для Варшавського конгресу, для Віденського. Сотні мільйонів людей дізналися і полюбили Пікассо тільки по голубкам. Сноби над цим знущаються. Недоброзичливці звинувачують Пікассо в тому, що він шукав легкого успіху. Однак його голубки тісно пов’язані з усією його творчістю… Звичайно, голубка – крихта в багатстві, створеному художником; але ж скільки мільйонів людей знають і шанують Рафаеля за репродукціями однієї його картини «Сікстинська Мадонна», скільки мільйонів людей знають та шанують Шопена тільки тому, що він написав музику, яку вони чують на похоронах! Так що сноби марно сміються. Звичайно, по одній голубці познайомитися з Пікассо не можна, але потрібно бути Пікассо, щоб зробити таку голубку».
Знамените графічне зображення «Голуба миру» з гілочкою в дзьобі художник створив у 1961 році. Пікассо прибирає всі зайві деталі, однією лінією він створює мінімалістичний малюнок. Саме в спрощеному вигляді символ миру назавжди залишився в історії. Просто та елегантно!

Авторка: Марина Філатова, завідувачка відділом зарубіжного мистецтва, кандидатка мистецтвознавства