13 квітня о 13.00 у Харківському художньому музеї відбудеться презентація виставки творів народного художника України, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, мистецької премії ім. І. Ю. Рєпіна та багаторічного керівника Харківської організації Національної спілки художників України – Віктора Івановича Ковтуна.За краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва у 2022 році митцю присуджено премію ім. Б. Хмельницького. Експозиція виставки «ТАМ, ДЕ МИ Є» складається із 160 творів, які можна вважати справжніми документами часу, «свідками» російської агресії в Україні, бо вони були створені майстром у 2022 – 2023 рр.
24 лютого 2022 року – початок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Життя українців кардинально змінилося. Через деякий час минув перший шок та розгубленість від масштабів того, що відбувається. Згодом прийшло розуміння, що ескалація війни перестала бути риторичною формулою, а стала дійсністю, що відбивається у наших відчуттях. Мистецтво завжди було зброєю, тим паче під час війни. Українські митці озброїлись пензлем, щоб увесь світ побачив наслідки «руського миру». Сьогодні українські художники впевнено тримають мистецький фронт. В. І. Ковтун за час російської агресії в Україні створив понад 200 робіт, що відображають спотворену війною реальність.
Віктор Іванович Ковтун – відомий майстер великоформатних композицій сакрального та історичного змісту, портретів, натюрмортів, пейзажів. Він є справжнім літописцем нашого міста, творцем живописного «портрету» Харкова: скверів, площ, храмів, вулиць, відомих харків’ян. У митця свій власний творчий стиль, в якому поєднуються народні українські традиції з сучасними новаціями. Війна внесла корективи в тематику й стилістику його творів. Натомість тяжіння до монументального бачення та декоративності збереглися. Представлені в експозиції картини – мистецький «щоденник війни». Про цей час в історії Харкова ще напишуть книги, в яких буде докладно викладено, що та як відбувалось. Але це буде потім. А Віктор Іванович встиг зафіксувати на своїх полотнах найскладніші моменти з життя міста: зруйновані будівлі, подвиги рятувальників та медиків, портрети героїв, щоденне буття містян. Велика сила мистецтва полягає в тому, що війна руйнує образ, а художник створює новий. І цей образ залишається цілісним: світ розсипався на шматочки, а живописець допомагає його знову зібрати.
В картинах В. І. Ковтуна, створених за хронікою подій у Харкові під час російсько-української війни, відчувається біль, страх, відчай, ненависть до загарбників, прагнення допомогти – людям, місту, країні, а ще – жага перемоги та бажання все відродити! В експозиції представлені «Великодній натюрморт» та «Свіча пам’яті» – вклоняємося і завжди будемо пам’ятати всіх хто віддав життя за свободу та незалежність України!