Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Музей працює в обмеженому режимі

Віра Чурсіна

Віра Чурсіна "Квіти земного раю"

Запрошуємо наших глядачів до перегляду онлайн-виставки акварелей Віри Чурсіної "Квіти земного раю" .

Зображення квітів, які за відомим висловом зберігають чистоту райдуги як первинне втілення краси в природі, недарма привертає увагу майстрів акварелі. Саме квітам віддано перевагу у натюрмортах Віри Чурсіної – відомої в Україні художниці, заслуженого діяча мистецтв України, професора ХДАД.                                                                                         

Навіть найтонший шар кольорового пігменту, нанесений на білий аркуш, в якому втілено ідею світла, представляє невловиму грань між буттям і небуттям, за допомогою води і кольору можна передати різний за матеріальним втіленням оточуючий світ – від найтоншої, як подих вітру, пелюстки, до вагомого і щільного зображення плодів і фруктів. Її улюблені сезонні квіти – проліски, іриси, півонії, мак, лілеї, троянди, бузок і хризантеми, доповнені дарами садів і городів, де фаворитними є цибуля і часник. З особливою любов’ю Віра пише гранати і виноград, які називають рослинами з Божого саду, згаданими в Біблії.  

Новорічний настрій, 2016, папір, акварель

Віра ставить свої  букети, підбираючи фон і освітлення (переважно в інтер’єрі), живописну сторону зображеного здійснено нею уважно  і продумано – акварель привчає майстра до виваженості і послідовності, роботи над процесом формального і технічного вирішення твору.  Це можуть бути легкі, світлоносні зображення, які буквально «розчиняються» в світлоповітряному середовищі, зіткані з напівпрозорих фарб, де особливо улюбленими є бузковий, ніжно-рожевий, кремовий.

Алюзії потаємної глибини старовинного дзеркала викликають роботи з вишуканими переходами темних, бархатистих відтінків глибокого темно-синього, брунатного, гранатового кольорів, де оживають повиті фльором таємничості вишукані предмети і квіти. Багато її натюрмортів написано на відкритому повітрі, садовій лаві чи столику, зеленій соковитій траві, на фоні кущів і дерев. Віра весь час знаходить цікаві і несподівані композиційні вирішення. Столик під кущем виноградної лози зі спілими гронами «запрошує» до частування розсипаних на тарелі  ягід. Над садовою лавою схиляються гнучкі стебла з квітами півонії, утворюючи романтичну альтанку.

Янідний червень, 2005, папір, акварель

Віра – справжній майстер «фонового супроводу» натюрморту. Вражає, як тонко вона підбирає фарби для нього, вибираючи з букета чи плодів і фруктів якійсь один тон, збагачуючи його колірними нюансами. Як правило, вона не акцентує увагу на деталях -  вікна, фрагмент стіни, краєчок стола подано досить умовно. Зате пульсуюча і вібруюча колірна субстанція, що огортає квіти чи плоди, вражає вишуканістю тональних градацій – попелясто-сірого, сіро-синього, перлистого, загадкових синьо-фіолетових чи черлено- гранатових (за висловом відомого мистецтвознавця Олександра Федорука) оксамитових глибин.

Драпірування використовує рідко: це може бути зібгана біла скатертина, ніби недбало кинута квітчаста хустка. А от темно-синя з жовтою облямівкою серветка, як Вірин живописний талісман, стає яскравим колірним акордом у кількох роботах. На цьому фоні буквально світяться наповнені соком зерна граната, смородини чи винограду, жовтим полиском спалахує цибуля і сріблиться часник.

Інтимності і камерності відчуття майстриня досягає низько зрізаним верхнім краєм аркуша, поміщаючи зображене (як правило, горизонтального формату) у неглибокий простір. Вертикальні композиції більш динамічні, де  Віра знаходить цікаві  ракурси, фрагментарно розгортачи на глядача у діагональному розвороті столики, дзеркала, настінні шафки і полички. Але все  зображене в цьому феєричному оркестрі акварельної плинності і руху має свій голос, створюючи той неповторний «фактурний шум», який завжди зачаровує глядача на вернісажах творів Віри Чурсіної.

                                                                                                                                                                                                                                                             Мистецтвознавиця Ольга Денисенко


Приємного перегляду на нашій Facebook сторінці