Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Музей працює в обмеженому режимі

МАНДРУЄМО УКРАЇНОЮ. ВІКТОР ЧУРСІН.

МАНДРУЄМО УКРАЇНОЮ. ВІКТОР ЧУРСІН.

Роботи талановитого майстра мистецтва мають в часі їх сприйняття досить велику протяглість - їх можна сприймати по-різному, дедалі більше відкривати нові грані і деталі творчості, смакуючи сам процес споглядання.

Таке незабутнє враження справила на нас експозиція творів Віктора Чурсіна, заслуженого художника України, яку було представлено в ХДАДМ на виставці творів Віктора, Віри, Олександра Чурсіних «Світ Натхнення» (листопад 2024).

Нині ми пропонуємо частину мистецького доробку майстра, основою створення якого є матеріал, пленерні етюди, зібрані під час творчих мандрів рідною Луганщиною, Харківщиною та Слобожанським приграниччям. Сьогодні багато з цих місць є недоступними в зв’язку з воєнними подіями, що іще більше посилює зворушливе і ностальгійне сприйняття цих куточків природи.
Відразу впадає в око, що майстер рідко акцентує прив’язку до місцевості – його більше цікавить стан природи, де зображення ніби залито повнокровними кольорами, від яких струменіє енергія емоційного заряду.
Найчастіше свої роботи художник пише в майстерні, що є результатом послідовного втілення творчого задуму.

d

А ще виникає враження експресивного скоропису виконання – так званого prima vista, ніби на одному подиху, що разом із гармонією колориту і ритмічною побудовою створює унікальну єдність картини. Вони просто випромінюють стихійну і щиру насолоду майстра фізичною матерією кольору, його формою і рухом, стихією землі і містерією життя.
Колірна гама його творів має великий діапазон, бо об’єктом його живопису стають усі сезони календарного року. Багатоцвітні поверхні картин межують із монохромними, або досить стриманими.
В системі пейзажного живопису (сонце, світло, повітря, колір) для Віктора головною є саме остання складова, навіть її гіперболізована пластичність, фарбове тісто, за допомогою якого він створює свої колірно-пластичні конструкції. Для цього художник обирає відповідний період у природі: пізня вітряна осінь, весняна каламуть, зимові відлиги, сині таємничі сутінки і рожево-фіолетові вечори. Це добре ілюструють назви його робіт «Березнева блакить». 2018, «День інію». 2014, «Весняний ранок». 2019, «Вечоріє». 2016.

Ці художні імпровізації Віктор наповнює атмосферою чуттєвих вражень, пов’язаних з притаманним українству піднесено-романтичним сприйняттям світу.
Сонця, його відкритого яскравого проміння фактично немає - небо завжди заткано пеленою сріблясто-перлистих, бірюзових, ніжно-рожевих спалахів, або воно темне, майже сапфірове, грозове. Це є колірним та емоційним камертоном строю картини, узагальненням якого є формула художника-пленериста – «пиши землю небом, а небо – землею». Дійсно, часто хмари є такими ж матеріальними і важкими, як земля, напоєні життєдальною вологою дощу або мокрого снігу («Березневі проталини.2020», «Після дощу». 2024, «Хмари. Жовтень». 2024).

В полі зору художника – річки Слобожанщини. Це - Айдар, де пройшло дитинство Віктора, Лопань, Ворскла, Донець («Повінь. Айдар». 2025, «Осіння Лопань». 2024, «Ворскла розливається». 2024, «Жовтень на Сіверському Дінці». 2022), затишні вулички Харкова, далекі від магістральних шляхів міста («На Конторський. Харків». 2018). Звертає на себе увагу культовий характер дерев, кущів і чагарників – експресивне плетиво гілок, їх примхлива кривизна.
Композиційні прийоми є також різними – наближений перший план, паралельний краю картини, далечінь, що проглядається вільно. Глядач сприймає їх і як панорамний краєвид, і як фрагмент світу, камерний і затишний.

У картинах Віктора відбувається вишукана зустріч червоних і зелених , бузково-блакитних, рожево-сірих, сталево-синіх фарб і площин кольорів. Їх фактура різна – від круглястого пуантілістичного мазка до декоративно-фарбової плями, виразної поверхні, що залежить від характеру основи – полотна чи картону, матової або пульсуючої і вібруючої. А взагалі вражає, як за допомоги, на перший погляд, простих реалістичних засобів художник зміг розповісти про природу рідного краю, себе самого і одухотворене розуміння світу, даруючи всім, хто має нагоду побачити ці твори, розкіш спілкування з чудовим живописом.

                                                                                                                                                                                                                                                              Мистецтвознавиця Ольга Денисенко


Приємного перегляду на нашій Facebook сторінці