Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Музей працює в обмеженому режимі

Мандруємо Україною. Юрій Нагулко

Мандруємо Україною. Юрій Нагулко

Сьогодні в рубриці "Мандруємо Україною" ми знайомимо наших користувачів з творчим надбанням відомого майстра Юрія Нагулко.
Свою мистецьку книгу буття нашого народу Юрій Нагулко пише впродовж багатьох років, втілюючи український всесвіт в конкретні ідеї краси і величі, істини і добра. Персонажам його творів затишно в їхньому світі, де небо, земля, вода становлять єдине ціле, оберігаючи і захищаючи людину. Романтизований настроєвий ліро-епічний краєвид, як правило, вертикального формату, схожий водночас на монуменьальне декоративне панно з глибоким, соковито вирішеним колірним фоном, який пульсує і вібрує, пронизаний небесними струменями, які художник уподібнює найдавнішим вузликам-наузам.
Класичні принципи композиційної побудови картин майстер поєднує з реалістичним змалюванням людських фігур, деталей вбрання, архітектури сільських хат. Він любить представити їх не фронтально, а в більш динамічному ракурсі, акцентуючи красу різьблених піддашків. Панорамне розташування ландшафту, плавні рухи всіх складових картини ніби вторять первозданній гармонії Всесвіту, його злагодженому оркестру.
Майстер досить уважний до поєднання антропологічних і етнографічних особливостей персонажів, їх народного одягу, характеру вишивки та головних уборів. Їх барвисте багатство, зіткане з вишуканих переходів вишнево-гранатових відтінків та невідбіленого полотна, делікатно доповнює тілесним кольором обличчя і рук. Форму і пластику природи поєднує з розробкою світлового вирішення дзвінких акордів яскраво-зеленого і блакитного, глибокого оксамитового синього та їх відтінків, цяток і колірних смуг. Чудовий колорист, Юрій вправно володіє рисунком. За бездоганним виконанням роботи "Сини Ноя" відчутно багаторічне наполегливе штудіювання натури, знання законів композиційної класичної побудови.
"Село", "Мирна весна", "Орач", "Коловорот", "Чумацький шлях ", "Терези долі ". Ці та інші роботи насичено орнаментами-оберегами -- хрест як знак всесвіту, де чотири виміри,стихії, пори року. Меандри, солярні знаки, вінки, красиво і гармонійно розташовани в картинах, обіцяють захист, привертають щастя, допомагають у житті.
Особливою любов'ю і трепетним ставленням художника позначено зображення птахів, образи яких мають символіко-метафоричне значення. Лелеки, журавлі, сокіл, ластівка, сорока, рідкісна дрофа, одуд. Це узагальнене магічне багатство, втілене в роботах Юрія Нагулка надає їм поліфонічного звучання, викликає алюзії народного мелосу та літературних творів, спонукає до роздумів про глибинну причетність нашого народу до космогонічних вірувань та уявлень українського всесвіту.

Ольга Денисенко
Мистецтвознавиця, Завідувачка відділу вітчизняного мистецтва ХVІ - поч.ХХ ст. 
 

Приємного перегляду на музейній сторінці facebook