Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Музей працює в обмеженому режимі

Мандруємо Україною. Олексій Будник

Мандруємо Україною. Олексій Будник

Програма «Мандруємо Україною» сьогодні знайомить вас із творчістю Олексія Будника, добре знаного в Харкові графіка і педагога.

Працюючи в безпосередньому контакті з природою, майстер відчуває її цілісний масив, величність масштабу. У простих мотивах полів, сільських доріг, лугів і перелісків Олексій Будник знаходить гармонію пропорцій, ритму і кольору, як матеріальну основу для вираження своїх емоцій. Географія його подорожей – Крим, Причорномор’я, Придністров’я, Полтавщина і Харківщина, міський пейзаж.

Будучи за натурою філософом, пантеїстичним ліриком природи, закоханим в усе живе навкруги, Олексій сягає єдності свого душевного світу і настрою, яким сповнено природу. В розпливчатих контурах рисунка, вібрації кольорів, м’якому мазку створено вишуканий і прекрасний світ мрії.

Цьому сприяє і передача певного стану природи, її часового «пограничного стану – це може бути настрій тихого ранку, коли тільки з’являються перші ознаки напруженого дня, місячна ніч на річці Грунь на Полтавщині, «розчерк» хмари на передгрозовому небі, біля Чугуєва, сріблясто-сірий день (як гризайль), що делікатно огортає Будинок вчених, атмосфера вузької тінистої алеї, де все переливається відтінками голубувато-зеленого світла.

Ліро-епічним настроєм сповнено акварель «Сіверський Дінець» (2019). Своєрідну течію літописної ріки, згадуваної в «Слові о полку Ігоревім», автор підкреслює «круговою» композицією, де водне плесо, його дзеркало є центральною частиною роботи. Панорамний круговид (коло, спіраль, овал – улюблені композиційні прийоми митця) поєднує і детально прописаний перший план, і далеку лінію горизонту, що замикає верхній край картини, де вільно проглядаються складові пейзажу – блакитні купи дерев, золотаві сіножаті, зелені «різьблені» береги рік, будиночки і храми.

У пейзажах Олексія Будника захоплює простір, що вільно розкинувся навсібіч, рельєф місцевості з ярами і пагорбами, плавні обриси берегів річок, легке високе небо, що обіймає все навкруги.

Спостереження над напоєною вологою атмосферою, глибиною і красою перспективи автор реалізує в пластичній єдності всіх складових краєвиду, де в залежності від часу дня автор варіює зображення силуетів дерев, узорне плетиво гілля в контражурі, колірну «підсвітку» вранішньою зорею, призахідним сонцем чи напоєним всіма мінливими фарбами світлоповітряного простору денного часу.

Приємного перегляду на музейній сторінці facebook