Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Музей працює в обмеженому режимі

Мандруємо Україною. Олександр Винник

Мандруємо Україною. Олександр Винник

Пленерний досвід і мистецький доробок у пейзажному жанрі Олександра Винника є досить значним. Учасник багатьох культурно-мистецьких заходів, він побував у різних куточках України, багато працював на Слобожанщині. Його роботи є добре упізнаваними на виставках завдяки його образотворчій манері – розкутому, яскравому колориту, фарбовій гамі, де митець використовує кольори сонячної палітри, адже саме вони є визначальними у його пленерних штудіях.

Море, гори, річкові заплави, полонини, луки є героями робіт Олександра. Серед цікавих відкриттів для глядача - Одещина, причорноморський степ, одеська Венеція – Вилково з його живописними каналами-єриками серед густої зелені. Передаючи відчуття жаркого дня, Олександр використовує контрастне освітлення, посилену звучність кольору.

Художник обирає цікаві композиційні прийоми і ракурси подачі пейзажу. Глядачеві видається, що це він сам пливе в човні вузькими протоками, «розрізаючи» густе плетиво очерету і осоки, річкової рослинності.

Карпатські краєвиди, їх зигзаги верхівок полонин, майстер подає скоріше як орнаментальне мереживо гірського ландшафту, наприклад, наближаючи до глядача малиново-рожеві китиці іван-чаю на потужних стеблах. Традиційним, як і у всіх майстрів пейзажу харківської школи, є звернення до народного житла, його регіональних особливостей, зокрема, на Одещині, де степовий ландшафт, клімат і атмосферні явища витворили характерний особливий варіант народної будівлі – з такими ж білими стінами, очеретяною покрівлею, але іншим загальним абрисом і силуетом. Досить значними є краєвиди морського узбережжя, скель, валунів і каменів, їх примхливий і романтичний рельєф.

Пейзажі Олександра сповнено настрою умиротворення і спокою. Охристі кольори землі через теплу і яскраву зелень дерев і різнотрав’я перетікають у рожево-блакитні барви гір і неба, викликаючи настрій ліро-епічного краєвиду. Контрасти світла і тіні, теплих і холодних відтінків рефлексують багатством кольорів, створюють відчуття перспективи, простору і руху.

 

Ольга Денисенко
Мистецтвознавець, Завідувачка відділу вітчизняного мистецтва ХVІ - поч.ХХ ст.
 

Приємного перегляду на музейній сторінці facebook