Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Музей працює в обмеженому режимі

Коли гримлять гармати, музи не мовчать. «Ехо війни у 36 кадрах»

Коли гримлять гармати, музи не мовчать. «Ехо війни у 36 кадрах»

Сьогодні ми представляємо літературно-фотографічний альбом «Ехо війни у 36 кадрах».

Борис Гриньов. Поезія та візуальне мистецтво. Харків. 2023 

Автори: 

Гриньов Борис Вікторович 

Український колекціонер, поет, науковець-матеріалознавець, академік НАН України, доктор технічних наук, професор. Директор Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України.

Некрасов Михайло

Український композитор-міжнародник, автор та аранжувальник багатьох вітчизняних та закордонних хітів, брав участь у міжнародних мюзиклах та фільмах, саундпродюсер низки міжнародних пісенних конкурсів «Євробачення».

Чорно-білі сторінки альбома з глибокими об’ємними ілюстраціями, де поетичні рядки вміщено як текстові «врізки», що є емоційно-настроєвим камертоном  зображуваного. Тексти і картини співпадають за сюжетно- тематичним змістом, причому, особливим акцентом майже завжди є якийсь один рядок, наділений особливою силою слова, який «вибухає» потужною емоційною енергетикою. До речі, текст і колаж, в залежності від сутнісного і емоційного навантаження, можуть мінятися місцями зліва–направо і навпаки, «поступаючись» місцем в той чи інший момент більш експресивно-напруженому звучанню слова чи картини. Карбовані поетичні рядки сповнено відчуття потужної енергетики внутрішньої зібраності, готовності до дії, де немає місця розгубленості і страху. Їх мелодика і ритміка нагадує твори неокласиків періоду «срібного століття», де автор широко використовує тавтологію, алітерацію, деякі елементи повтору, коли кілька рядків починаються одним і тим же словом. Поетичні рядки та візуальний матеріал викликають також літературні та образотворчі алюзії. Своєрідним візуальним «ретранслятором» образного змісту поезій стає обличчя чоловіка з відповідним суголосним настроєм, пов’язаним з літературними рядками. Це стан занепокоєння, розпачу, затамованого крику, болю та емоційного шоку, трагічного мовчання, гіркоти втрати і водночас вогника надії.



Цією моделлю став відомий український співак EL Кравчук чиє авторське обдарування виявилось у цих втіленнях емоційного стану людини, що перебуває «на межі» надзвичайно складної психологічної ситуації. Як стало відомо, це має особисте підґрунтя: під час окупації у Київській області помер його батько, колишній військовий із вченим званням.

У всіх колажах практично  завжди фоном слугує індустріальний пейзаж, але не як уособлення образу «міста, якого немає», а навпаки. Блекаут не знищив нашу енергосистему, шляхи з розбитими машинами оживають новими потоками, на перший погляд, безнадійні руїни «обростають» стінами і необхідними комунікаціями, а знакові краєвиди стають «місцем сили», надаючи змоги витримати і вистояти до кінця.

Післямова від авторів

Борис Гриньов:

"Кожен вірш у цій книзі – це мій погляд на події, які назавжди змінили нас. Я пишу про війну , але ще більше – про силу, надію та нескорений дух нашого народу.  Нехай ці слова нагадують вам про важливість миру і справедливості, про необхідність збереження людяності в найважчі часи. Разом ми здатні на багато що. Нехай моя поезія стане мостом  між серцями, що об’єднує  нас у прагненні до кращого світу."

Михайло Некрасов:

"Кожне фото, яке ви бачите – це частина моєї душі й частина душі мого народу, України. Світлини віддзеркалюють почуття та емоції, пережиті в ці важкі часи. Я ділюся цими кадрами, щоб показати світ крізь призму нашого спільного досвіду. Ваше сприяння та розуміння – це те, що допомагає триматися."

Ольга Денисенко
Мистецтвознавиця, Завідувачка відділу вітчизняного мистецтва ХVІ - поч.ХХ ст. 
 

Приємного перегляду на музейній сторінці facebook