Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Музей працює в обмеженому режимі

КЛАСИКИ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ. ТЕМАТИЧНА ГРАФІКА З ФОНДІВ ХХМ



Відомий художник-графік, виученик Харківського художнього інституту Олександр Довгаль (1904-1961) за роки творчої діяльності проілюстрував твори багатьох класиків української літератури. Серед його мистецького доробку впав в око незвичний, з елементами дружнього шаржу, портрет, що зберігається в колекції графіки ХХМ. Хто цей харизматичний чоловік на портреті? Полярник? Китобій? Це невтомний мандрівник і письменник Микола Трублаїні (1907-1941), на чиїх пригодницьких книжках зросло не одне покоління.

Тло роботи – загадкове полярне сяйво (письменник тричі був в арктичних експедиціях). Між льодовиків, заклавши руки за спину, скоса вліво поглядає молодий високочолий чоловік. Вочевидь, художнику Довгалю імпонував такий типаж романтика: на рисунку ретельно прописані мужнє підборіддя, широкі вилиці, чорні «ламані» брови, міцна шия. «Рублені», дещо шаржовані риси обличчя пом’якшено посмішкою, що підняла вгору куточки обвітрених губ. Пасми густого волосся розтріпав північний вітер. Класичний парусиновий світлий костюм дисонує з морською тільняшкою. Між смужками тільника написи: «Літке», «Колумб», «Глибинний шлях» і невеликі малюнки, які наразі із задоволенням розшифруємо.

Отже, 1925 року 18-річний вінничанин Микола Трублаєвський приїхав навчатися журналістиці до Харкова. Юнак з дитинства марив далекими подорожами. Гуманітарної освіти виявилося замало, тому Микола вступив ще й на фізико-математичний факультет. Саме у Харкові він взяв псевдо на італійський манер - Трублаїні і значну частину своїх творів писав українською.

1928 року на криголамі «Федір Літке» у складі екіпажу пішов у свій перший полярний рейс на острів Врангеля. Тому художник Довгаль зобразив цей криголам на верхній смужці тільняшки. Трублаїні назавжди закохався у Північ, вивчив побут і звичаї чукчів та ескімосів. Придивіться: внизу на тільняшці зображення чукчі у теплій кухлянці, який виїхав оленями від двох яранг.

Напис «Колумб» сколихне спомини кожного, хто читав пригодницьку книгу Трублаїні «Шхуна «Колумб». Це знаковий твір письменника, тому в пам’яті читача обов’язково спливуть імена героїв: Марка, Зорі, Люди, підступного агента Анча. Режисер Є.Шерстобітов 1963 року екранізував цю пригодницьку повість.

Нарешті, напис «Глибинний шлях» із зображенням загадкового батискафу. Це назва науково-фантастичного роману, який Трублаїні закінчив напередодні війни 1941 року. Цей твір став останнім у літературному доробку письменника.

Довгаль і Трублаїні майже ровесники. Але немало схожого бачить авторка цих рядків між видатним американським письменником Джеком Лондоном (1876-1916) і українцем Миколою Трублаїні (його й називали харківським Джеком Лондоном). Перше, що впадає в око, – зовнішня схожість, наче Трублаїні свідомо чи підсвідомо наслідував стиль Лондона. Звісно, у обох був присутній авантюризм мандрівників із жагою нових вражень. Обидва написали чудові оповідання про Північ. Глибинна різниця між письменниками пролягла у стосунках з вічністю: 40-річний Джек Лондон, як вважає більшість його біографів, самостійно вкоротив віку. 34-річний Трублаїні, який, за його словами, «хотів померти або солдатом, або митцем», повною мірою здійснив задумане. Воєнний кореспондент Трублаїні загинув через два тижні після початку війни 1941 року.

Ще раз уважно подивимося на портрет Миколи Трублаїні. Художник Довгаль залишив без напису і малюнку лише той простір на тільняшці, що знаходиться приблизно на рівні серця. Непересічної людини, громадянина і письменника.


Приємного перегляду на нашій Facebook сторінці