вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Жахи імператриці…
Жахи імператриці…
Жахи імператриці…
30 квітня 2020, 10:50

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Цей дуже злісний сатиричний аркуш присвячено кровавій європейській політиці Катерини II. Мається на увазі придушення повстання поляків та розділ Польщі.

На офорті Ісаака Крукшенка імператриця мало схожа на великосвітську даму, скоріше – на вусатого чоловіка у сукні, з копитами замість ніг. Катерина в жаху: до неї наближаються темні хмари, серед яких безліч привидів. Все життя проноситься перед очима імператриці: зі здриганням дивиться вона на низку жертв свого царювання. Убитий нею чоловік Петро III з благанням простягає до неї руки. У тюрмі нудиться Тадеуш Костюшко – ватажок Польського повстання 1795 р., придушеного Суворовим. Поруч закутий у кайдани Станіслав II Август Понятовський – польський король, який втратив корону внаслідок трьох розподілів Польщі, він махає імператриці рукою – це натяк на те, що в минулому він був її фаворитом. За їх спинами російські війська розстрілюють польських дітей і жінок і скидають їх з фортифікаційних стін Варшави. Нижче зображено безліч безіменних обезголовлених, повішених, заколотих і отруєних жертв. Зображений на портреті Чарльз Фокс (лідер опозиції в англійському парламенті, виступив проти війни з Російською імперією) з жахом поглядає на криваві примарні сцени придушення польського повстання. Та й Катерина налякана, здається вона зрозуміла жах своїх діянь, але пізно – Смерть за її спиною занесла свій спис.

Посмертна доля російської імператриці вже вирішена: у правому нижньому куті аркуша зображено пекельне полум’я та чорти, які вже підготували скриньку для душі імператриці. Ось такою кровожерливою та нещадною бачилася англійським карикатуристам Катерина ІІ.

Звістка про смерть Катерини II досягла Англії 19 грудня 1796 року, а через тиждень була опублікована ця карикатура. В останній раз нагадуючи російській імператриці про її страшні гріхи при вирішенні «Польського питання», Ісаак Крукшенк прощається з могутнім противником Англії і одним з улюблених персонажів карикатуристів.

Ісаак Крукшенк

Момент роздуму, або Розповідь для майбутніх часів. 1796

Папір, офорт, акварель. 25,7х36,9