вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Віденська королівська мануфактура
Віденська королівська мануфактура
Віденська королівська мануфактура
04 серпня 2020, 14:45

Гордістю декоративного мистецтва Австрії XVII століття стали вироби з порцеляни. 1718 року приватний підприємець К.-І. Дю Пак'є за допомогою саксонських майстрів заснував у Відні друге європейське виробництво порцеляни. 1744 року імператриця Марія Терезія купує мануфактуру, яка стає власністю держави. Історія цього виробництва була недовгою, в 1866 мануфактура закривається.

Наприкінці XVIII – початку ХІХ ст. віденське виробництво переживає яскравий період розквіту, удосконалюється технологія, змінюється стиль виробів. Виробники порцеляни Відня звільняються від авторитету саксонських зразків і своїм естетичним ідеалом визначають мистецтво Франції. Віденська мануфактура з запізненням сприймає стиль французького рококо, але однією з перших звертається до класицизму. До 1880-х років посудні форми набувають геометричної лаконічності. Цим періодом датується ваза для морозива. Циліндрична морозивниця на високих канелюрованих ніжках з ажурною кришкою виконана з порцелянової маси бездоганної якості. Віденська позолота мала благородну делікатність кольору, наносилася ювелірним способом і була покликана підкреслювати чудову білизну матеріалу.

Після воєнних походів наполеонівської армії в Єгипет художники Франції, а потім і інших країн відкривають давньоєгипетське мистецтво. Чарівна загадковість Єгипту, урочиста суворість його пластики стають тематичними складовими класицизму і знаходять своє відображення у творах віденського декоративного мистецтва, свідчення цього – посудина у вигляді єгипетського вотіва (культовий предмет). Цей предмет примітний ще й тим, що має мітку босієра Каспара Хартмана, за якою можна точно датувати його 1784 р. Босієр – майстер, який за моделлю скульптора формував і остаточно обробляв скульптуру перед випалюванням.

Т. Литовко, зав. відділом декоративно-ужиткового мистецтва

Віденська королівська мануфактура

1. Ваза-холодильник для морозива. XVIII ст.

Порцеляна, криття, золочення, ліплення

 2. Предмет з єгипетського сервізу. 1784

Порцеляна, розпис, криття, золочення