вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Відкриття виставки «Страсті по любові», присвяченої пам’яті Степана Сапеляка(1951- 2012)
Відкриття виставки «Страсті по любові», присвяченої  пам’яті Степана Сапеляка(1951- 2012)
Відкриття виставки «Страсті по любові», присвяченої пам’яті Степана Сапеляка(1951- 2012)
26 березня 2015, 16:00

Виставка  «Страсті по любові » -  це вшанування пам’яті поета, публіциста, лауреата Національної премії ім.Т.Г.Шевченка Степана Сапеляка, життєва  історія якого не дає згаснути в серцях  громадян України вогню національної свідомості. 

Персональний ряд учасників виставки визначили мистецтвознавчі есе Сапеляка 1981-2012 років, присвячені  художникам, які весь цей час були для нього дружньою підтримкою, осередком творчого спілкуваня. До експозиції увійшло понад сорок творів живопису, графіки, декоративного мистецтва з колекції Харківського художнього музею і приватних збірок, а також примірники поетичних збірок  і публіцистики, виданих за життя поета.

Презентація заходу відбудеться у Виставковій залі Харківського художнього музею 26 березня 2015  року, в день народження поета, о 16.00.

Уродженець Поділля (с.Росохач Чортківського району Тернопільської області) Степан Сапеляк зі студентських років став учасником національно-визвольного руху, виступав проти насильницької русифікації, арештів свідомих інтелектуалів. За  активну громадську позицію, участь в акціях протесту 1973 року  Сапеляка було виключено з Львівського державного університету ім.І.Франка,  арештовано і засуджено. Йому інкриміновано «підрив і повалення суспільно-політичного ладу СРСР та відрив Радянської України від Союзу…» та позбавлено волі  на п’ятирічний термін з наступним  перебуванням на засланні. В свої 22 роки Степан був одним з наймолодших політв’язнів радянських таборів.  Ім’я Сапеляка в числі «в’язнів сумління» назвав у своїй Нобелівській промові академік Андрій Сахаров (зачитано Оленою Боннер 10 грудня в Осло).

Після звільнення, з 1981 року і наступні понад тридцять літ (половину свого недовгого віку), Степан Сапеляк прожив у Харкові. Навколо нього, неординарної особистості з утаємниченим ореолом «політв’язня» гуртувалась творча еліта міста. Художників, поетів, письменників, журналістів, акторів приваблювали  відкритість, простота і дотепність Степана, майже дитяча безпосередність і емоційність, які поєднувались із ґрунтовними знаннями християнської і національної історії, літератури, мови. «Він розбудив у мені українця», – ці слова харківського митця Михайла Попова, одного з найближчих товаришів Степана Сапеляка, тепер заслуженого художника України, міг би підтвердити кожний, хто  взяв участь у виставці. Особливе місце в її експозиції займають роботи нині спочилих у Бозі харківських митців Віктора Гонтарова і Валера Бондаря, які були духовними побратимами Степана в питаннях осмислення змісту і шляхів розвитку української культури. Сучасне мистецтво Харкова на виставці уособили  художники, творчість  яких  Степан  підбадьорював пишномовним поетичним стилем своїх публічних виступів і письмових рецензій. Серед них  Наталя Чернова, Петро Мось, Володимир Носань, Вадим Петров, Микола Базиль та ін. Ідея вшанування пам'яті Степана Сапеляка художньою виставкою  належить художнику В.Шапошникову. Захід не пов’язано з ювілейною датою, він є виявом  шани достойникові – яскравій творчій особистості, справжньому патріоту України. Концепція заходу сформувалась в процесі підготовки презентаційного матеріалу. Спеціально для виставки було виконано кілька робіт. Серед них портрети Степана Сапеляка: графічний – роботи молодої місткині А.Єлізарової і живописний – відомого художника О. Лазаренка. Митцями групи «Слобожанське буриме» створено живописне панно «Той, хто несе хрест». Принцип  втілення задуму пов’язує цю роботу із циклом виконаних у співавторстві (В.Грицаненко, О.Лазаренко, О.Лисенко, О.Шеховцов) монументальних живописних композицій, що присвячені культурним героям ХХ століття.

Виставка буде працювати від 26 березня до 15 квітня 2015 року, щодня, крім вівторка, з 10.00 до 17. 30 у Виставковій залі Харківського художнього музею, за адресою: вул. Раднаркомівська, 9

4 квітня о 14.00 у кінолекторії  Харківського художнього музею заплановано перегляд документального фільму «…І долі білий чорно шлях…», який було створено відомим тележурналістом  Харківського телебачення Людмилою Морозовою.

За довідками звертатися до модератора виставки Титаренко Наталі Володимирівни. Тел. 706 33 94