вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Ну, тримай...
Ну, тримай...
Ну, тримай...
03 червня 2020, 18:35

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Битва під Ватерлоо – вирішальний бій, що відбувся 18 червня 1815 р. і став остаточною поразкою Наполеона І. Вона коштувала французам більше 40 тис. жертв. Тому такими популярними у французькій карикатурі після цієї битви стали сцени покарання Наполеона.

 

Досить чітко ставлення французів до свого кумира відразу після Ватерлоо показано в гравюрі «Ну, тримай». Веллінгтон кинув Наполеона на землю і натиснув коліном йому на спину, погрожуючи колишньому імператору мечем. Наполеон зі сльозами на очах благає про помилування: «Ще один разочок, відпусти мене!». Взагалі, зображувати переможеного імператора плаксою було популярним.

Сенс карикатури «Початок імператорського удушення»: держави-переможниці вирішили покінчити з Наполеоном. Блюхер з Веллінгтоном засунули Бонапарта в сміттєвий бак і сперечаються, що з ним далі робити. Блюхер пропонує Бонапарта стратити, а Веллінгтон великодушно вважає, що нехай Бонапарт живе, адже його час як імператора закінчився. Наполеон благає залишити йому життя. Коротко кажучи, два найвідоміших полководця, які командували в 1813-1815 рр. союзницькими арміями, кидають Наполеона у відро для сміття історії.

 

«Імператор-скакун, або Вершник-фокусник» – Наполеон змушений стрибати через скакалку, яку тримають Блюхер і Веллінгтон. Імператор, підтримуючи штани, звертається до них: «Пані та панове, ця гра не подобається мені…». Блюхер і Веллінгтон глумляться над його конфузом.

«Проводи імператора» – Веллінгтон з лопатою і Блюхер з мітлою підштовхують Наполеона до прірви. Дуже символічно, що знаряддя покарання (вугільна лопата та мітла), які використовуються переможцями Ватерлоо, є загальними предметами домашнього побуту, що часто застосовувалися для переслідування паразитів і шкідників у будинку.