вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
«Лісовий» натюрморт
«Лісовий» натюрморт
«Лісовий» натюрморт
14 травня 2020, 12:38

«Мандри музейними фондами: натюрморт»

Картина німецького художника XVII ст. є одним з найцікавіших видів натюрморту, пов'язаних з царством флори та фауни. Такий тип натюрмортів отримав назву «соттобоско» («sottobosco»), як називали їх італійці, у голландців це – «bosstilleven» («лісовий натюрморт»). Родоначальником «лісового» натюрморту в Голландії вважають Отто Марсеуса ван Скріка.

Зображення клаптика землі з рослинами, дрібними тваринами і куточком пейзажу не залишає сумнівів, що справа відбувається «на природі». Подібні полотна швидко стають популярними. Картини в цьому жанрі завжди темні, бо за його законами живописати належало вечір і сутінки. Грибочки та рослини виглядають правдоподібно, птахи «не позують», написані хаотично та природно. Вважається, що для більшої достовірності при написанні моху використовували справжній: його занурювали у фарбу і прикладали до полотна.

Ідея про швидкоплинність земного життя, яка завжди присутня в картинах типу «ванітас», в цьому натюрморті втілена через зображення пожухлого моху, шапки гриба, пошкодженого комахами, потрісканої кори дерева та зламаної гілки. Чортополох має релігійне значення, його шипи асоціюються з вінком, одягненим на Христа, і тому він символізує страждання, гріх та горе. Ящірки та комахи мають негативне значення та пов'язуються зі злом (дияволом). Зображені щиглики є символом страстей Господніх і людської душі. А гніздо з пташенятами на землі – відтворення біблійного тексту: «І пташка знаходить собі житло, і ластівка гніздо собі, де покласти пташенят своїх».
В натюрморті «Метелики та ящірка» представлено три рівня людського життя: ящірка співвідноситься з потойбічним світом, чортополох – з земним, метелики – з небесним. Зображення ящірки у поєднанні з метеликами – це одвічна боротьба добра зі злом. Натюрморт з простою композицією виглядає дуже динамічно: яскраво-жовті метелики спалахують, немов яскраві ліхтарики на темному тлі.

Німеччина. Невідомий художник
Лісовий натюрморт. XVII ст.
Полотно, олія. 90,8х72,2


Голландія. Отто Марсеус ван Скрік
Метелики та ящірка. 1671
Дерево, олія. 32х39