Харків – піонер музейного будівництва України
21 серпня 2020, 16:43

Серед багатьох досягнень нашого міста – наукових, літературних, мистецьких, технічних, медичних, гуманітарних, Харків є іще піонером музейного будівництва України. 1886 року у Харкові було відкрито перший в підросійській Україні міський художньо-промисловий музей.

80-ті роки ХІХ століття у тодішній Російській імперії було позначено справжнім музейним бумом – було відкрито Ермітаж, за ним Третьяковську галерею, картинні галереї почали відкривати художники – І.Айвазовський у Феодосії, М.Нестеров у місті Уфа на батьківщині і багато інших. Харків'яни відповідально поставились до створення свого музейного дітища.

Харків ІІ пол. ХІХ ст. ставав потужним промисловим центром, крупним залізничним вузлом, культурно-мистецьким осередком, де експонували свої виставки Товариство пересувних художніх виставок (ТПХВ) та Академія мистецтв. У місті було вже кілька вищих навчальних закладів, серед них – університет з Музеєм красних мистецтв і старожитностей, який 1861 року відкрив свої двері для широкого загалу.

Пинєєв К.П. (1868 – 1922)

Обід. Одинокі. 1904

Полотно, олія. 52х72,5

Та поряд з цим більше 30 гімназій, 100 народних шкіл, технічних училищ потребували художньо-промислової освіти, рівень якої у Харкові, як і в інших губернських містах, залишав бажати кращого. В цих умовах велику роль відігравали виставки – ТПХВ та Імператорської академії мистецтв. Паралельно з їх експонуванням у Харкові у 1880-х роках було засновано Товариство шанувальників красних мистецтв, яке ставило за мету пропагувати мистецтво серед населення, головним чином, шляхом влаштування загальнодоступних постійних і періодичних виставок і художніх музеїв. Всі вищезазначені чинники підготували підґрунтя для створення місцевого художнього музею – закладу просвітницького і навчального характеру.

У створенні нового Музею взяла участь місцева прогресивна інтелігенція – художник-любитель М.М.Сабо, жителі Петербурга – уродженець Харкова, письменник Г.П.Данилевський та художній критик А.М.Матушинський – випускник Харківського університету, М.Д.Раєвська-Іванова, викладач Харківського університету М.Ф.Сумцов, художники С.І.Васильківський, Д.І.Безперчий, П.О.Левченко, архітектор О.М.Бекетов. Велику підтримку надав у цій справі харківський міський голова І.Й.Фесенко.

Харківський міський художньо-промисловий музей було урочисто відкрито 14 грудня 1886 року, разом із академічною пересувною виставкою (вперше в Харкові), що підтвердило патронаж над музеєм Академії мистецтв. 36 творів живопису і 22 скульптури, представлених на відкритті, були подарунком Академії новому закладу.

Музей почав активну роботу, поповнюючи свої фонди роботами місцевих майстрів – С.Васильківського, М.Беркоса та інших. Оскільки програма діяльності музею включала і промисловий напрямок, музей збирав і виставляв твори народних промислів Слобожанщини та Полтавщини: опішнянську кераміку, роботи харківських гончарів, килими та харківські коци. Для ефективності роботи музею було створено музейну комісію, яку деякий час очолював міський голова, відомий історик Д.Багалій. Дякуючи роботі музейної комісії, з виставок було придбано роботи І.Шишкіна, Г.Мясоєдова, В.Поленова, М.Нестерова, К.Пинєєва. Деякі роботи художниками було подаровано або придбано особисто у майстрів (наприклад, «Портрет В.Стасова» І.Рєпіна).

Дякуючи зусиллям громадськості (в Харкові, на відміну від інших міст, де були колекціонери рівня П.Третьякова, М.Терещенка, Ханенків, В.Тарновського, П.Харитоненка, зібрання якого потрапило до Харкова уже в радянський час, та інших) саме прогресивна свідома спільнота вирішувала культурно-мистецькі завдання, продовжуючи козацькі традиції Слобожанщини. Започаткована нею музейна справа Харкова надовго випередила організацію подібних закладів у таких містах як Київ, Одеса, Катеринослав, Миколаїв та інші. І сьогодні експозицію Харківського художнього музею прикрашають роботи із колекції нашого славетного попередника, більше 20 творів, що є окрасою нашого зібрання.

Мясоєдов Г.Г. (1835 – 1911)

Осиротіли.1899

Полотно, олія. 88,5х61,4