вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Чернов Л.I. Харків вечірній
Чернов Л.I. Харків вечірній
Чернов Л.I. Харків вечірній
24 червня 2020, 12:44

«Мандри музейними фондами: живопис»

Леонід Іванович Чернов (1915-1990) – відомий український живописець і графік. Художник багатогранного таланту, успішно працював над великими тематичними композиціями і портретами своїх сучасників, захоплювався кольоровою літографією та офортом, займався книжковою ілюстрацією і монументально-декоративним мистецтвом. Та найповніше його дар розкрився у живописних пейзажах. Твори художника, виконані в цьому жанрі – справжня поема про красу і велич рідної землі, невичерпність її материнських життєдайних сил.

Наприкінці 1970-х років мистець написав цикл тематичних краєвидів «Харків», які відкрили нову сторінку творчості майстра і стали значним внеском в українське образотворче мистецтво ХХ ст.

Картина «Харків вечірній» – один з найвідоміших творів автора вищезгаданої серії. В ньому Чернов створює поетичний образ нового сучасного художнику міста. Стара частина центру Харкова буквально на очах у його мешканців оновлюється. Ще не знесені ветхі будівлі на набережній. Темніють дахи пакгаузів. Захаращені береги. Але вже проліг широкий міст, через який місто з вузенької вулички виривається на широкий новий проспект. А там вирує життя, з його бадьорим, стрімким ритмом, рухливим багатобарв’ям машин, вогнів. Новоутворена площа прикрасилася гарними спорудами. А за ними зводяться ще кращі, величніші. Їх абриси стрімко здіймаються в небо, неначе виростають на очах глядачів. Майстра приваблюють чіткий геометрізм форм, конструктивна ясність кольорів. Автор використовує весь багатий арсенал засобів художнього образотворення, а саме просторий масштаб композиції, вимогливе ставлення до виразних якостей світла. Пастельністю живописання Чернов досягає надзвичайної пісенності у сприйнятті розробленого урбаністичного мотиву. Простежується відчуття замилування рідним містом. Ніжні відтінки рожевого, зеленого, блакитного зливаються в мелодійну нарядну мозаїку. Колоритне звучання полотна асоціюється з порою «юності» і характерними для неї райдужними надіями.

В картині «Харків вечірній» органічно сплелися майже інтимний ліризм і розлогий епос – головні риси мистецької мови Л.І.Чернова, одного з найвитонченіших українських колористів.

Чернов Л.І.
Харків вечірній. 1977
Полотно, олія. 130х173