вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Божевільний Павло
Божевільний Павло
Божевільний Павло
02 травня 2020, 10:18

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Карикатурне амплуа Павла І – «Коронований божевільний».

Високим та гарним зображено Павла І на карикатурі «Три накази з С-Петербургу». Він прагне вперед, фалди плаща розлітаються. Але  його божевілля підкреслюється короною з написом  – «Безлад» та паперами в руках – «Наказ» і «Контр-наказ».

Приводом для карикатури «Поєдинок на Болотних полях...» став нечуваний виклик на дуель, кинутий Павлом І усім монархам Європи. Павло І в образі ведмедя з безглуздим пір’ям на голові замість корони та з нашийником – «Павло-ведмідь». Напроти Павла – англійський прем’єр У. Піт у лицарських обладунках. В ролі секунданта – гротескно змінений Суворов, який на той час вже помер. Він, від імені «Великого Ведмедя Півночі», пропонує помірятися силою на Болотних полях (це околиці Бедламу (лондонської божевільні). Влада Піта скінчилася. Він кермував Англією 18 років і привів країну до військового краху та економічної блокади. Роуландсон в образотворчій формі висловив громадську думку: художник представив Піта учасником сумнівного турніру в оточенні божевільних.

В карикатурі «Російський Забіяка отримує по заслугах…» зображено кулачний бій, де англійський король Георг ІІІ нокаутує шведського і датського королів та перемагає «божевільного» Павла І, у якого око заклеєно пластиром з написом «Malta». І знову Піт в лицарських обладунках стоїть за спиною Георга ІІІ. Особливого сатиричного сенсу гравюрі додає факт, що на той час  англійський король вже страждав нападами безумства. Ось і виходить, що це поєдинок двох божевільних, що було зрозуміло лондонській публіці.

Карикатура була потужною зброєю інформаційної війни, мабуть, головною на той момент. Усі зарубіжні події, які потрапляли до поля зору англійських карикатуристів, сприймалися через призму англійських інтересів.

Ісаак Крукшенк

Три накази з С-Петербургу. 1800

Офорт, акварель. 33,5х22


Томас Роуландсон

Поєдинок на Болотних полях, або  Великодушний Павло кидає виклик усім! 1801

Літографія, акварель. 26,5х32,9

 

Ісаак Крукшенк

Російський Забіяка отримує по заслугах разом зі своїми помічниками. 1801

Офорт, акварель. 24,2х36,5