вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Альбрехт Дюрер. Явище Марії Іоану з серії Апокаліпсис
Альбрехт Дюрер. Явище Марії Іоану з серії Апокаліпсис
Альбрехт Дюрер. Явище Марії Іоану з серії Апокаліпсис
07 квітня 2020, 14:11

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

«Апокаліпсис» – остання книга Нового Завіту, написана Іоанном Богословом, якому відкрилися таємниці про долю світу. В Апокаліпсисі згадується чотири вершники судного дня: 1– Чума, 2 – Війна, 3 – Голод, 4 – Смерть. Бог закликає їх і наділяє силою сіяти хаос і руйнування в світі.

COVID-19 багато хто називає провісником біблійного Апокаліпсису, якому передували численні стихійні лиха. Але ж виверження вулканів траплялися і в минулому: поряд із землетрусами, пожежами та вірусними епідеміями, були такі хвороби як чума, що забрала величезну кількість життів. Тоді вважалося, що прийшов кінець світу, але «світ все ще стоїть»! Коронавірус – не біблійна чума, а надзвичайна ситуація. Щоб його зупинити треба діяти разом: «ставитися до ближнього, як до самого себе» та залишатися вдома!

 Щодо Апокаліпсису, пропонуємо згадати славнозвісну серію гравюр Дюрера. Йому було лише 25 років, коли він розпочав цю грандіозну роботу. «Апокаліпсис» Дюрера з'явився напередодні 1500 р., коли велика частина католицької Європи з жахом чекала Страшного Суду. Ніколи раніше видіння Іоанна не були представлені в настільки драматичному і візуальному вигляді.

Серія складається з 15 гравюр та титульного аркуша. За життя Дюрера вона кілька разів перевидавалася. Перші два видання німецькою та латинською мовами вийшли у 1498 р. Титул був тоді тільки текстовим. У 1511 р. художник повторив латинське видання, прикрасивши титульний аркуш гравюрою. На ньому зображено Іоанна з пером у руці та книгою на колінах. Лівіше – орел (символ творчості), іконографічний знак Іоанна Богослова. Апостол відривається від роботи та бачить Мадонну, оточену променями, з дитиною на руках. На цій та на інших гравюрах серії Дюрер відокремлює Небеса від Землі хмарами.

«Апокаліпсис» користувався великою популярністю і за короткий час зробив Дюрера відомим далеко за межами рідного міста. Під час роботи над серією Дюрер спирався на теологічні поради від видатного гуманіста свого часу – Віллібальда Піркхеймера. Про нього в наступному пості.

АЛЬБРЕХТ ДЮРЕР

ЯВИЩЕ МАРІЇ ІОАННУ

Титульний аркуш серії «Апокаліпсис». 1511

Ксилографія. 40,1х27