вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Адольф Маркович Константинопольський. Рідна земля
Адольф Маркович Константинопольський. Рідна земля
Адольф Маркович Константинопольський. Рідна земля
09 травня 2020, 11:01

«Мандри музейними фондами: живопис ХХ століття»

Більшість живописних картин Адольфа Марковича Константинопольського (1923-1993) присвячено темі війни. Видатний майстер історичної картини, він зі своїми однолітками пройшов її вогненними дорогами. Війна постала перед ним в усьому своєму драматизмі: він бачив смерть і кров, гіркоту поразки й радість перемог. Після закінчення Харківського художнього інституту, де отримав професійну освіту у О. Любимського, Г. Томенка, С. Бесєдіна, протягом всього творчого життя Константинопольський створив цілу низку творів про війну.
 
Картина «Рідна земля» - одна з перших значних робіт майстра про Велику Вітчизняну війну. Художник задумав твір як народну епопею. Однак він зумів вирішити її переконливо, життєво вірогідно, додавши їй характеру історико-жанрової картини. Майже з документальною точністю Константинопольський відтворив події минулого.
 
«Влітку 1944 року в Румунії під Яссами, при сході величного сонця, коли розсіювався ранковий туман, літній солдат тремтливо розгорнув хустку з жменькою рідної землі. Ця символічна частка Батьківщини, здавалося, надала стомленим воїнам, що оточили бойового товариша, сили...» Цей фронтовий епізод, свідком і учасником якого став тоді солдат Константинопольський, було покладено в основу картини.
 
Композиційним центром стали виразно написані й глибоко індивідуальні образи солдат, в яких художник зобразив риси своїх товаришів-бійців.
 
Картина справляє велике враження. У створенні його беруть участь і багатолика юрба, де кожна людина, якщо уважно придивитися, має свою біографію, і все живописно-пластичне рішення полотна. Ненав'язливо виділено центральну групу бійців, які прислухаються до слів старого солдата, тонко побудовано послідовність планів, що дає можливість відчути глибину простору при дуже високій лінії горизонту. Виразне і колористичне рішення з широкою градацією зеленуватих, коричневих, сірих, блакитних тонів і різкими світлотіньовими контрастами. Рух людей, їхні почуття, емоції конкретні та правдиві, так само, як і найменші деталі картини.
 
Естетичну цінність цього полотна перевірено часом. Через стільки років від написання твору він і зараз хвилює правдивістю та життєвістю.

Константинопольський А. М.

Рідна земля