вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Виставки - Виставка робіт учасників конкурсу на здобуття премії ім. І.Ю.Рєпіна 2018 р.
Виставка робіт учасників конкурсу на здобуття премії ім. І.Ю.Рєпіна 2018 р.
Виставка робіт учасників конкурсу на здобуття премії ім. І.Ю.Рєпіна 2018 р.
Початок: 11 червня 2018, 10:00
Кiнець: 26 липня 2018, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей
Тип: Виставки

Вручення Державної премії імені І.Ю.Рєпіна в галузі образотворчого мистецтва було запроваджено 1966 р. Ця премія присуджувалася за видатні твори живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва. Її лауреатами стали 235 художників. Роботи 183 з них представлені нині в колекції Художньо-меморіального музею І.Ю. Рєпіна, в відділі Художня галерея. З 1991 року премія не присуджувалася.

Враховуючи важливість розвитку сучасного мистецтва, для популяризації творчого надбання всесвітньо відомого художника, одного із засновників української національної школи живопису – Іллі Юхимовича Рєпіна, для залучення широкої громадськості до участі в культурному житті регіону рішенням Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради 2011 р. премія імені І.Ю. Рєпіна була відроджена.

Премія присуджується по трьох номінаціях почергово циклом у 2 роки: в перший рік циклу – у номінаціях живопис, графіка, мистецтвознавство, у другий рік циклу – у номінаціях скульптура, монументальне мистецтво, декоративно-ужиткове мистецтво.

В 2018 р. у Конкурсі беруть участь 12 митців з Києва, Харкова та Дніпра.

В номінації «Живопис» представлено твори народного художника України В.Л. Ганоцького, заслужених художників України К.В. Могилевського та М.І. Попова, заслуженого діяча мистецтв Ю.М. Вінтаєва та знаного українського художника А.М. Меньківа.

В.Л. Ганоцький демонструє низку портретів відомих українських художників та сучасних харків’янок. Його твори виконані з мистецькою досконалістю, вишуканістю і відзначені рідкісним даром втілення краси і гармонії навколишнього світу. У жіночих образах художник знаходить свіжість поетичних образів, і намагається донести  своє сприйняття прекрасного.

Серія робіт «Історичний натюрморт» К.В. Могилевського свідчить про високий професіоналізм автора, який намагається передати в живописних полотнах дух і сутність епохи. За граціозною лінією багато легкості та чарівності. Відчувається, що краса речей важлива для митця і він прагне донести її до глядача, акцентуючи увагу на складному і прекрасному світі предметів.

М.І. Попов презентує глядачеві серію творів «Світ українського козацтва». Вся творчість майстра – своєрідний гімн Україні, сповнений силою почуттів митця, його закоханістю в український фольклор. Творчий темперамент митця втілюється у жвавій стихії енергійних пластично-виразних ліній, соковитих декоративних контрастах, мерехтливому напруженому колориті.

Яскравий представник художніх традицій сучасного українського пейзажного мистецтва Ю.М. Вінтаєв у своїй серії «Зачарована, світла моя Україна» оспівує рідну землю. Його полотна вражають чистотою, гармонійністю і темпераментом, незвичайною широтою і свободою письма, експресивністю колірного рішення, де сам колір звучить «мажорним акордом».

Поштовхом для створення диптиху «Обличчя» А.М. Меньківа стали карколомні події в Україні. Ці твори розкривають внутрішній стан людини у дні Майдану взимку 2014 року і передають відчуття болі, скорботи, невпевненості та невизначеності за майбутнє. Важливу роль в образному настрої представлених творів грає авторська техніка, застосовувана художником.

В номінації «Графіка» презентовано твори народного художника України В.Є. Перевальського, заслуженого художника України Н.В. Мироненко, викладачів ХДАДМ, відомих харківських графіків І.І. Яхіна та В.Є. Христенка.

Цикл дереворитів В.Є. Перевальського «Українські народні пісні про кохання»  це візуалізація образів, створених у слові безіменними творцями. За стилістикою  відбитки асоціюються з традиціями українського іконопису та архаїчної обрізної гравюри, вчувається в них і пульсація духу народного мистецтва, а також знання древньоєгипетських плоскорізів та розписів, мистецтва східної мініатюри.

Витончені сюжетні лінії серії творів «Між вічним та відносним» Н.В. Мироненко виявляють глядачу тонкого лірика, що медитує у тиші. Відчуття тотальної незавершеності світобудування – лейтмотив більшості робіт Мироненко. Таємнича сила чарівності її офортів – у колориті: глибокому й мерехтливому, мінливому і локальному, у вишуканості й складності фактури. Примхлива уява майстра кличе до експериментів, складного зіставлення матеріалів і фактур. Політ мрії із присмаком втраченого раю, бажання відтворити його контури, що обертаються міражем, втілення нематеріальних понять ніжності, суму, натхнення, вся ця найтонша духовно - душевна тканина творів знаходить втілення завдяки технічним можливостям офорту.

І.І. Яхін  художник-філософ, художник - споглядач, пропонує вам зануритися у свій світ асоціацій та роздумів, утворений за допомогою мистецтва гравюри - офорта.

Серія офортів «Твердині України» В.Є. Христенка виконана майстром під враженням від подорожей теренами західної частини України. Фортеці, замки, деякі сакральні споруди з яскраво визначеними фортифікаційними ознаками стали героями його творів. 87 видбитків відображають близько 80 пам’ятків історії. Ідеєю до формоутворення серії послугувала фортечна стіна, що складається з різноманітних брил каменю. Кожен відбиток на аркуші є складовою цього старовинного «муру».

В номінації «Мистецтвознавство» представлено напрацювання Г.Б. Андрусенко, О.В. Коваля та Л.Є. Пономарьової.

Активний учасник більш ніж 80 міжнародних та всеукраїнських, обласних, міських наукових конференцій, семінарів, круглих столів, автор понад 150 наукових та критичних статей з питань історії та теорії мистецтва, теорії та філософії мови, семіотики, сучасного візуального мистецтва – О.В. Коваль представляє на суд журі цикл статей «Класичні («рєпінські») традиції та неоавангардне спрямування у творчості сучасних митців Слобожанщини» і  монографічне дослідження «Творення знаку: начерки лінгвоестетики та семіотики мистецтва»

Завідувач відділу «Мистецтво ХХ-ХХІ ст.» Харківського художнього музею Л.Є. Пономарьова – є автором циклу монографічних видань «Харківські художники». Їй належить проектування близько 200 виставок різних рівнів. Завдяки особистим зусиллям Л.Є. Пономарьової музейне зібрання поповнилося біля 1500 творами мистецтва. Значну роль мистецтвознавець відіграла у науковому опрацюванні, експонуванні та популяризації відомого в Україні та за її межами зібрання І.Я. Лучковського.

Автор ідеї, наукової концепції та оригінальної експозиції творів лауреатів Премії ім. І.Ю. Рєпіна, зібраних в одній колекції на батьківщині Рєпіна – Г.Б. Андрусенко, не тільки науково опрацювала свою ідею, а й провела безпрецедентну роботу з наукового комплектування майбутньої Галереї. Нею було встановлено зв’язки як з самими лауреатами Премії, так і з творчими спілками художників та виробничими комбінатами, в яких працювали ці митці. В процесі реалізації цього амбітного проекту було зібрано в Художньо-меморіальному музеї І.Ю. Рєпіна, директором якого на той час була Г.Б. Андрусенко, понад 1000 творів 154 художників, скульпторів, майстрів прикладного мистецтва. Ця колекція стала єдиним в світі зібранням творів лауреатів премії ім. І.Ю. Рєпіна.

Виставка працювала з 11.07.18 по 26.07.18