вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Виставки - Повернення через століття: Ладіслав Тракал – художник і педагог
Повернення через століття: Ладіслав Тракал – художник і педагог
Повернення через століття: Ладіслав Тракал – художник і педагог
Початок: 02 жовтня 2020, 10:00
Кiнець: 25 жовтня 2020, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей
Тип: Виставки

Харківський художній музей вперше презентує монографічну виставку живописних і графічних робіт видатного художника Ладіслава Тракала (1873-1951), чия творчість належить Україні і Чехії, Харкову і Празі. Значний період його життя було тісно пов’язано з Харковом. І хоча ім'я Тракала дещо «загубилося» в історії мистецтва, в історичній пам’яті харків’ян – шанувальників мистецтва, воно завжди було сповнено  великого пієтету і зацікавленості особистістю митця, його педагогічною діяльністю, адже його виучениками були такі видатні майстри українського авангарду, як В.Єрмілов та Б.Косарєв. 

Соціально-політичні катаклізми ХХ століття, Перша світова війна, жовтневий переворот 1917 року, подальші події громадянської війни та встановлення радянської влади примусили родину покинути Харків, як репатріанти вони виїхали до Чехії, оселившись у Празі. І хоча Л.Тракал продовжив там мистецьку працю у міжвоєнний період, однак його кращі твори все ж було створено саме у Харкові.

 Дотепер про художника було дуже мало відомостей, загальнодоступна інформація про нього була вкрай незначною, включаючи сумнівні дати народження й смерті. Його художні твори практично не представлені в музейних збірках. Однак, творчість Ладіслава Тракала є важливою складовою харківського культурного та художнього життя кінця XIX – початку ХХ століття, його методи навчання лягли в основу формування художньої освіти в Харкові та Україні. Через століття твори Л.Тракала, частина яких зберігаєтся у спадкоємців, дякуючи старанням колекціонера Якова Скульського, із Праги повернулися до Харкова. 

На виставці буде презентовано його ж монографію «Ладіслав Тракал -художник і педагог». У книзі вперше представлено об’ємний документальний, архівний, художньо-біографічний матеріал, зібраний автором. До наукового обігу введено новий фактаж, проведено образно-стилістичний аналіз творчої спадщини художника.

У залах музею представлено сто два живописних і графічних твори художника з приватної колекції та з фондів Харківського художнього музею, переважну більшість яких презентовано вперше – від академічних студентських робіт, виконаних у Празькій художньо-промисловій школі, до творів останнього періоду життя, а також робіт створених у Харкові. 

Ладіслав Йосипович Тракал залишив значний слід в українському та чеському мистецтві, і тільки через 80 років після смерті художника відновлено етапи його життєвого шляху, творчість митця стала доступною глядачеві.