вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Виставки - «Мистецька феєрія Олександра Опарія»
«Мистецька  феєрія  Олександра  Опарія»
«Мистецька феєрія Олександра Опарія»
Початок: 01 липня 2016, 16:00
Кiнець: 26 лютого 2017, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ
Тип: Виставки

Виставка львівського художника та колекціонера О. Опарія

Олександр Миколайович Опарій народився 20 червня 1973 р. у селі Перехрестівка Роменського району на Сумщині. У 2001р. закінчив  Миргородський державний керамічний технікум ім. М.В.Гоголя2001-2002рр. працював у художній лабораторії Городницького фарфорового заводу. У 2002-2008рр. навчався у Львівській національній академії мистецтв, де і залишився після закінчення працювати викладачем на кафедрі текстилю. Колекціонер українського народного одягу. Захоплюється петриківським розписом на порцеляні. Відомий український писанкар. Багато працює в галузі художнього текстилю: вільний розпис і друк на тканині, гладкий гобелен, ремізне ткацтво, гарячий батік. О.М.Опарій учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок. Твори майстра зберігаються в багатьох провідних  музеях України.

Кожна персональна виставка – це своєрідний портрет експонента, що розповідає про багатогранність обдарованості того чи іншого митця. Художник Олександр Опарій – відомий у мистецьких колах, насамперед, як колекціонер народного українського одягу. У його зібранні вишиті сорочки, запаски, хустки, плахти, фартухи, очіпки, пояси, інші деталі одягу з різних етнографічних територій  України – Полтавщини, Черкащини, Борщівщини, Покуття, Гуцульщини. Збірка вражає оригінальними та самобутніми екземплярами весільних, буденних вишиванок, сорочок-оберегів. Виставка демонструє жіночі святкові сорочки з Середньої Надніпрянщини, що посідають чільне місце в колекціі автора. Вони доповнюються полтавськими рушниками, датованими XIX-XX ст. з вишивкою традиційним та плутаним хрестиком, подвійним прутиком, зубчиками, мережкою, ланцюжком тощо. Кожна майстриня намагалася творити власні орнаменти, розуміти енергетику кольорів, поєднуючи їх зі своїми почуттями і помислами в єдине мереживо, яке мало стати оберегом як для самої себе, так і для коханого чоловіка чи дитини. Рушники ХІХ ст. прикрашає характерний український мотив «Дерева життя», що символізує «зв'язок світу потойбічного з небесним» та є філософським розумінням категорії вічності – минулого, сучасного, майбутнього.

Олександр Опарій, визнаний одним з найкращих писанкарів в Україні. Митець пише писанки різними власноруч виготовленими пензлями, в тому числі й електричним писачком. Цей реманент він отримав у спадок від свого вчителя Тараса Городецького, який вимислив спосіб для нанесення дуже тонкої графіки на шкаралупу яйця саме цим пристроєм. Писанки художника мають своє обличчя. Їм притаманні краса графіки, точність і ритмічна виваженість. До експозиції виставки увійшли писанки з порцеляни, над якими Олександр працює з особливою любов’ю. Якщо геометричні символи можна повторити, розповідає автор, то ніколи не витвориш однакового квіткового орнаменту. Часто звертається художник і до гуцульської традиції з її ілюстративністю – кониками, птахами, церквами, хрестами, пише за полтавськими мотивами, збагачує узори цікавими авторськими композиційними рішеннями.  

Митець продовжує справу століть і декорує культовим петриківським орнаментом порцеляновий посуд, широко представлений на виставці, – блюда, вази, чайні та кавові сервізи. Петриківський розпис майстра, як правило, квітковий, багатий на складні елементи. Художник створив велику серію декоративних тарілок «Квіти України», де кожна з них є неповторною, унікальною. Влітку 2016 р. петриківські квіти Олександра з’явилися  на телеекрані у ролику «Битви міст», як символ м. Дніпра, що боролося за право проводити Євробачення-2017. Ця мальовка займає особливе місце в експозиційному просторі виставки серед чисельних інших декоративних розписів на папері, які є важливою складовою творчості художника. У доробку Олександра Опарія відобразилися глибинні національні мотиви, великий досвід українського народного мистецтва, засновані на авторському осмисленні традиції.

Виставка працювала з 1.02.17 по 26.02.17