вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Виставки - "МАЛА ФОРМА"
"МАЛА ФОРМА"
Початок: 01 липня 2016, 16:00
Кiнець: 25 вересня 2016, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ
Тип: Виставки

Живопис, графіка, скульптура

Термін «мала форма» міцно закріпився в архітектурі та скульптурі і позначає твори невеликого розміру. В образотворчому мистецтві він практично не використовується, хоча явище це в ньому існує. Як правило, воно позначається поняттям «етюд». Але за етюдом закріпилося уявлення як про щось несамостійне, допоміжне, другорядне. І хоча художня практика вже багато — більше, ніж сто, — років спростовує це, але до кінця воно так і не подолано. Разом з тим, останнім часом мала форма знову актуалізується в художній творчості. Вона залишається і полем формальних експериментів, і цілком артикульованим художнім висловлюванням, нарешті, вона — просто результат імпульсивної і безпосередньої праці художника, виконаний із зацікавленістю та емоційною напругою твір.

Виставка презентує роботи харківських художників Володимира Кочмара, Олександра Лисенко, Євгена Світличного, Олександра Шила, які об'єднані спільною темою — «Мала форма». Спільність ця не тільки в невеликих розмірах робіт. Вона — в тій увазі, яку ці майстри приділяють малій формі в своїй творчості. При цьому кожен з них зберігає своє власне ставлення до теми, формулює і вирішує свої власні художні завдання.

Володимир Кочмар: «Якщо говорити про малу форму, то спочатку потрібно визначити, що таке мала форма для мене особисто. Так ось, я думаю, якщо взяти людину як одиницю виміру, то можна розставити акценти в такий спосіб: все, що більше людини — це монументальна форма; все, що менше людини і як людина — це середня форма; все, що менше половини людини, то це мала форма; і, все, що менше людської долоні — це мініатюра. 

Так ось, якщо ми візьмемо малу форму, то це буде, скажімо так, умовно, від долоні до половини людини, і це буде таким фізичним розміром. Що стосується художнього значення розміру, то скажемо так: чи може мініатюра бути монументальною? Відповідь: може, і я думаю, що це аж ніяк не мінус, а плюс. А може монументальна скульптура виглядати настільною статуеткою? Відповідь: може, і тут, мені здається, це більше мінус, ніж плюс.

Що стосується малої форми, вона може здаватися і монументальною і мініатюрою. Тут важливо вроджене чуття художника. Але основна перевага малої форми, що вона легко доступна для сприйняття цілісності образу, а також в ній найбільшою мірою може проявитися екзистенціальність автора, його поетичний настрій, а також артистизм. Ще ознакою саме малої форми є те, що вона може комфортно себе почувати в умовах інтер'єру і екстер'єру».      

                                                           

Олександр Лисенко: «Мала форма — експеримент, лабораторія. Швидке рішення творчих завдань. Застосування різних технічних матеріалів та прийомів (монотипія, колаж і т. ін.). У малій формі можна домогтися такої ж монументальності, як і у великій. Компактність роботи в будь-яких умовах і в часі. Мала форма — праця в постійному пошуку. Перевезення і експозиція робіт в самих різних галереях і музеях нашої країни та за кордоном».      

                                                                            

Євген Світличний: «Полотно, стіна обмежені розміром (форматом), але живопис вільний, він, як фрактал, може стискуватися до крапки, а може розширюватися до розмірів Всесвіту. Тому виставка малого формату живопису, скульптури для мене — це тільки умови гри». 

Олександр Шило: «Я працюю заради задоволення, а задоволення від розміру картинки не залежить. Завдання полягає в тому, щоб надати швидкому начерку якість станкового твору. Не виходить зараз зробити начерк, а потім написати щось путнє. “Потім” ніколи не буває. Писати треба зараз і відразу. Мала форма — малювання в ритмі життя. Розмір залежить від обставин. Мала форма — “техніка швидкого реагування”. Робота триває рівно стільки, скільки часу на неї відпущено. У малій формі найприродніше проявляється органіка художника».                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставка працює  до 26.09         

Довідки за тел.: 7063394