Виставки - Лики старого Харкова. Володимир Новгородов
Кiнець: 17 вересня 2020, 17:20
Мiсце: Виставкова зала ХХМ + подвір`я

Слово експонента

Виставка була задумана дуже давно, але як це часто трапляється, повсякденні справи й турботи, численні поїздки в далекі і близькі краї, інші захоплення на довгі роки відсунули роботу над нею, і тільки коли життя підійшло до 70-річного рубежа, я вирішив відкласти все і довести, нарешті, задумане до завершення.

За фахом я архітектор-реставратор з понад сорокарічним стажем. Звичайно, за ці роки часто доводилося займатися не тільки реставрацією архітектурних пам’ятників або реконструкцією старовинних будівель. Чимало вдалося спроектувати нових споруд, але любов до архітектури минулих століть завжди була на першому місті. Не те щоб до сучасної архітектури мені було байдуже, але занадто вона схожа на механістичну і у більшості випадків грішить відсутністю духовного начала. Твори сучасних зодчих нагадують абстрактні вправи об’ємно-просторової композиції, замішаної на сучасних будівельних технологіях та прагненні їх авторів до самоствердження за рахунок цілісності вже сформованого архітектурного середовища. Безперечно, життя не стоїть на місці і потребує нових художніх форм та рішень, що втілюють її темп і специфічні особливості. Проте, також беззаперечно й те, що людей дедалі більше приваблюють старі міста з їх неповторними кварталами історичних забудов, які суголосні століттями сформованому укладу людського життя, з його традиційними культурними цінностями.

В пропорційному ладі фасадів старовинних будівель їх декоративне оздоблення сприймається як своєрідна оболонка живого організму, яка викликає у глядача неусвідомлене сприйняття закладених в них символів, закодованих в мові архітектурної пластики. Дещо аналогічне ми відчуваємо, дивлячись на збагачених багаторічним досвідом старих людей, які змогли, попри свій вік та життєві перипетії, не втратити своєї гідності та краси.

Фасади старих будівель нагадують сторінки книг про минулі часи, про людей, їх звички, відданість культурі, мистецтву, ремеслам. Незначна архітектурна деталь, не кажучи вже про орнамент, барельєф, скульптури, що залишили майстри архітектури минулого, здатні повідати нам чимало цікавого. Але чи часто ми звертаємо увагу на будинки, що нас оточують, чи вглядаємося в них, чи прагнемо «прочитати» сторінки їхніх фасадів, чи помічаємо властиві їм особливості? Зайняті повсякденними справами, ми і не уявляємо, які скарби нас оточують.

Представлена фотовиставка і присвячена саме таким скарбам, які прикрашають фасади старого Харкова, охоплює лише невелику частину відзнятих мною матеріалів. Сотні різноманітних архітектурних деталей, рельєфів, скульптур залишені нам як дорогоцінна спадщина майстрами архітектури минулого. Час та байдужість недбайливих господарів, недосвідченість та меркантильність чиновників, неякісний ремонт горе-будівельників безжалісно скорочують їх кількість. Тож, швидше вперед, дорогий глядач! Ми ще встигнемо дещо застати і побачити сьогодні. Я свідомо не підписував адрес будівель та прізвища архітекторів, що працювали над ними. Мені хотілося розбудити вашу зацікавленість і спонукати вас, дорогий глядачу, до мандрів у світ унікальної архітектурної спадщини старого Харкова.

Слово від кураторів виставки

Виставка матиме продовження: її вивідувачам пропонуємо відшукати в Харкові будинки, оздоблення яких зображено на фото В.Є. Новгородова, сфотографувати їх та надіслати до 28 серпня за адресою: artmuseum.kharkiv@gmail.com. Той, хто надішле найбільшу кількість зображень, отримає музейний подарунок.