вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Виставки - «Дорогоцінний дар музею»
«Дорогоцінний дар музею»
«Дорогоцінний дар музею»
Початок: 01 лютого 2018, 10:00
Кiнець: 21 травня 2018, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей
Тип: Виставки

До 80-річчя від дня народження І.Я.Лучковського

Виставка «Дорогоцінний дар музею» присвячена 80-річчю від дня народження харківського вченого-будівельника І.Я. Лучковського і віддзеркалює два захоплення, що стали невід'ємною частиною його життя – колекціонування й художня творчість. Протягом близько 40 років Лучковський збирав унікальні твори мистецтва ХХ століття, які подарував Харківському художньому музею. 

Ілля Якович Лучковський нар. 5 квітня 1937 року в Харкові. Закінчив Харківський інститут інженерів залізничного транспорту (1954-59). З 1960 року працював у харківському «ПромбудНДІпроекті», де багато років завідував лабораторією фундаментів і підземних споруджень. 1968 року Лучковський захистив кандидатську, а 2001 року – докторську дисертації. Автор більш ніж 300 публікацій в галузі будівництва, в т.ч. трьох монографій, а також 50 винаходів. Довгі роки Лучковський очолював кафедру геотехніки і підземних споруд Харківського державного технічного університету будівництва й архітектури. Він доктор технічних наук, професор, дійсний член Академії будівництва України, лауреат премії ім. М.С. Буднікова Академії будівництва України. Має звання Заслуженого діяча науки і техніки України (2011). Але широкому колу поціновувачів мистецтва Лучковський відомий як колекціонер і художник. Він член ХО НСХУ з 1992 року. Йому належить біля 40 статей в галузі образотворчого мистецтва, в т. ч. три альбоми за матеріалами власної колекції.

Збирати колекцію Лучковський почав з 1972 року, коли зацікавився творами художників-авангардистів. Пошуки їх робіт, широка ерудиція в питаннях мистецтва спонукали й самого Іллю Яковича проявити самостійну творчість. Саме з його авторських робіт і починається експозиція виставки. У графіці Лучковського самобутньо синтезуються принципи західноєвропейського та вітчизняного мистецтва XX століття й власні пошуки автора. Вони пов'язані з його розумінням кольору, руху, оптичних ефектів як вченого. Художник використовує калейдоскопічні комбінації, зображення реальних фігур замінює геометризованими формами, за допомогою лінії й кольору створює оптичні ілюзії.

Лучковский веде постійний експеримент, ускладнюючи від циклу до циклу зміст і структуру творів. У низці робіт на релігійні теми художник використовує колірні й композиційні рішення ікон, вносячи авторські узагальнення, фігури в них загострені й по-своєму схематизовані. Ці твори мають власну естетичну цінність: вони декоративні, в їхньому пластичному ладі присутній ритм сучасності.

Зібрання живопису й графіки XX століття в приватній колекції Лучковського є одним з найбільших в Україні і містить твори високого художнього рівня. Колекція має особливий культурно-художній і історичний статус, вона включає велику кількість робіт, що стали вже раритетними. Частина з них представлена в експозиції виставки «Дорогоцінний дар музею», до якої увійшли твори відомих художників, що належали до різних творчих об'єднань: «Бубновий валет» (П. Кончаловський, А. Лентулов, Б. Федоров та ін.), «Світ мистецтва» (О. Бенуа, 3. Серебрякова, В. Шухаєв), «Гурт 13», «ОСТ» тощо.

Серебрякова З.Є. Пагорби. Нескучне. 1914

Особливою цінністю є роботи унікального періоду в українському мистецтві: авангард 1920-30-х років, періоду сміливих експериментів і пошуків. Це повною мірою стосується творчості українського живописця й графіка, майстра монументально-декоративного мистецтва й педагога Л. Крамаренка. У свій час він був засновником Об'єднання сучасних митців України (ОСМУ), професором Всеукраїнської Академії мистецтв. З 1931 року Л. Крамаренко керував майстернею монументального живопису Харківського художнього інституту. Також у колекцію увійшли роботи його учениці, живописця й графіка, члена ОСМУ І. Жданко.

Одним з найцікавіших художників зазначеного періоду є К. Редько, живописець і графік, у минулому учень іконописної школи Києво-Печерської лаври. Він вчився на початку 20-х років у В. Кандинського, був організатором авангардного гурту «Електроорганізм». У зібранні Лучковського творчість цього митця представлена рідкісними на наш час зразками.

Колекція містить твори художників досить відомих у 1910-30 роки, але зараз майже забутих, як, наприклад, роботи живописця й графіка, випускника Харківського художнього училища І. Іванова. В 1915 році він був членом об'єднання «Цех», Асоціації художників Червоної України – АХЧУ (1920 р.), ОСМУ (1928 р.). Твори І. Іванова перебувають у київському і харківському художніх музеях, але найкращі увійшли до колекції І.Я. Лучковського. Це ж можна сказати й про роботи К. Сторожниченка, випускника Харківського художнього училища, одного із засновників студії «Будяк».

Твори багатьох відомих художників XX століття, що пов'язані з Харковом і Харківщиною, знаходяться в колекції збирача та експонуються на виставці. Наприклад, кілька графічних аркушів 3. Серебрякової, виконаних, коли вона жила й працювала у селі Нескучне. Протягом декількох років Лучковський збирав живопис і графіку нашого земляка, видатного художника О. Шевченка – сміливого експериментатора й теоретика мистецтва. Поряд з роботами О. Шевченка представлено живопис його учнів: С. Іжевського, Р. Барто, В. Каптерева.

Великі майстри XX століття мали свої школи й майстерні, викладали у навчальних закладах. Значний інтерес представляють твори художників, які вчилися у видатних педагогів Петербурзької Академії мистецтв. Наприклад, В. Шухаєв, В. Лебедєв, А. Лєнтулов вчилися в академіка Д. Кардовського, а О. Кокель і О. Савінов – у знаменитого І. Рєпіна. У К. Петрова-Водкіна вчилися О. Самохвалов, а також харків'яни В. і А. Прошкіни. Їхні твори також входять до складу експозиції.

На виставці присутні роботи видатних художників І. Машкова й П. Кончаловського. У них навчалися такі згодом відомі майстри, як О. Осмьоркін, А. Сафронова, а також один із засновників української школи дизайну В. Єрмілов.

Живописна й графічна колекція доповнена скульптурою О. Янсон-Манізер, дружини М. Манізера – відомого скульптора, автора харківського пам'ятника Т. Шевченку.

Багато творів з колекції Лучковського експонувалися за кордоном: в Італії, Франції, Росії, Польщі, Німеччині, США. Дев'ять виставок живопису і графіки пройшли в Харкові, і зараз у шанувальників мистецтва є можливість побачити безцінній дар музею, який зробив Ілля Якович Лучковський.

Барто Р.М. Портрет Л.А. Барто. 1926

Виставка працювала з 6.04.2017 по 21.05.18