вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Виставки - «Бісерне мереживо Вікторії Кортневої»
«Бісерне мереживо Вікторії Кортневої»
«Бісерне мереживо Вікторії Кортневої»
Початок: 03 липня 2016, 16:00
Кiнець: 08 травня 2017, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ
Тип: Виставки

До 75-річчя від дня народження

 

Відділ народного мистецтва Слобожанщини Харківського художнього музею експонує персональну виставку Вікторії Сергіївни Кортневої до 75-річчя від дня народження.

В експозиції представлено колекцію виробів з бісеру В. Кортневої та її сім’ї: доньки Олександри Байдакової і онуки Олександри Баранової.

Вікторія Кортнева народилася 23 вересня 1941 року в м.Харків, має вищу освіту. 1965 року закінчила Харківський авіаційний інститут (зараз Національний аерокосмічний університет), аспірантуру, має звання кандидат технічних наук, сорок шість років викладала у вищих учбових закладах. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Олександра Байдакова народилася 23 липня 1978 року в м.Харків, закінчила Харківську державну академію міського господарства. У бісер закохана з дитинства.

Олександра Баранова народилася 4 січня 1977 року в м.Харків. Після закінчення школи працює на заводі. З бісером знайома з трьох років. Часто спостерігала за маминою роботою і збирала з підлоги бісеринки, що розсипалися. Зараз вона сама розробляє орнаменти і втілює їх у своїх творах.   

Прикраси з бісеру користувалися широкою популярністю в національному костюмі багатьох народів світу, не виключенням була й Україна. Різноманітні за формою, назвами, орнаментальними мотивами, колоритом, композицією, технікою виконання вони свідчать про природний талант, художній смак та майстерність народних майстрів. Особливо широко побутували бісерні прикраси у другій половині XIX-початку XX ст.

В орнаментальних композиціях використовуються як геометричні, так і рослинні елементи, а колорит відповідає кольоровій гамі вишивок і тканих виробів. У назвах українських прикрас немає чіткого визначення. Їх численні назви виникли в залежності від способів виготовлення, орнаментальних мотивів, місця розташування в строї, але найбільш поширеними були і залишаються шийні та нагрудні жіночі прикраси: ґердани, силянки, коміри, крученки.

Для Слобожанщини бісероплетіння не є старовинним традиційним видом народної творчості, і Кортнева була серед початківців у процесі втілення цього виду творчості у нашому регіоні. Майже 60 років присвятила вона розвитку цієї галузі. Поштовхом до творчості стало відвідування дитячого будинку піонерів, де керівник гуртка Антоніна Михайлівна Ракітіна показала дівчаткам основні техніки низання: мозаїку пласку та об’ємну, ткацтво на станку, ажурне низання однією голкою. З того часу бісер супроводжує Вікторію протягом всього її життя. Творам майстра притаманні класичність, графічність, вишуканість, стриманість кольорової гами, гармонічне поєднання кольорів.

Досконале володіння технікою низання дозволяє Кортневій широко використовувати в своїй творчості геометричний орнамент. Їй, як нікому іншому, вдається виконання комірців, які завжди мають ідеальну форму, досконалий вигляд, привертають увагу орнаментальним рішенням і кольоровим сполученням. Також слід відзначити пасхальні яйця її роботи.

В експозиції представлено 70 робіт творчої сім’ї, закоханої в цей яскравий, самобутній вид народної творчості.

Роботи Вікторії Кортневої експонувались на обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках. Зберігаються в приватних колекціях в Україні, Германії, США, Японії, Ізраїлі та інших країнах.

Відповідальне, серйозне ставлення до народного мистецтва є характерною рисою творчості майстрів, чиї роботи представлено в експозиції. Всі вони мають яскраві риси індивідуальності митця і вдало продовжують художні традиції Слобожанщини.

 

Виставка працювала з 3.03.17 по 8.05.17