вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Виставки - «БИСЕР ПРЕЛЕСТНЫЙ»
«БИСЕР ПРЕЛЕСТНЫЙ»
«БИСЕР ПРЕЛЕСТНЫЙ»
Початок: 18 грудня 2014, 16:00
Кiнець: 28 лютого 2015, 18:00
Мiсце: Виставкова зала ХХМ
Тип: Виставки

«Бисер прелестный»  – таку назву мала збірка давніх повчань, молитов та афоризмів, де бісер, бусина, перл уподібнювались квітам в «саду знань». Робота з бісером, складання з нього рисунку вимагає особливої зосередженості і певної відчуженості, яка порівняна з духовно-інтелектуальними практиками.

            Однойменна виставка представляє експонати з колекції Харківського художнього музею з фондів двох відділів. Колекція бісеру XVIII – поч. ХХ ст., яка зберігається у відділі декоративно-ужиткового мистецтва нараховує близько 40 творів. Експонується половина з них.

Бісерне мистецтво являє собою цілий пласт вітчизняної культури, а його злети приходяться на роки трьох вікових рубежів починаючи з XVIII ст. і закінчуючи ХХІ ст. на протязі століть це мистецтво стало проявом творчості і духовної культури різних шарів суспільства.

            Золотий вік бісеру XVIII – І пол. ХІХ ст. пов’язували з укладом життя дворянських садиб і одним з улюблених занять благородних дам – бісерним рукоділлям. 

            В експозиції представлено також твори з фондів відділу народного мистецтва Слобожанщини. Серед них ґердани, комірці, краватки, кольє роботи харківських майстринь Е.Камінської – заслуженого майстра народної творчості України, В.Кортнєвої та Н.Островської – членів національної Спілки майстрів народного мистецтва України, а також З.Орлової і А.Полянської.

            Різноманітні за формою, назвами, орнаментальними мотивами, колоритом, композицією, технікою виконання вони свідчать про природний талант, художній смак та майстерність народних майстрів.

            Для Слобожанщини бісероплетіння не є старовинним традиційним видом народної творчості і саме Камінська є початківцем у процесі втілення цього виду творчості у нашому регіоні. Майже 50 років присвятила вона розвитку цієї галузі. Вона самотужки спромоглася досконало опанувати досить складні техніки бісероплетіння и вишивки бісером, тому що на той час важко було знайти будь-яку літературу про виготовлення виробів з бісеру.

            Творам Камінської притаманні вишуканість, барвистість. Назви прикрас надзвичайно влучно передають настрій та задум авторки. Коли розглядаєш ці рукотвори – будь-то ґердан, комірець або краватка, враження, що виникає при цьому, асоціюється з назвою твору.

            До 10-ї річниці незалежності України Камінська створила ґердан «Жито достигає» в жовто-блакитних кольорах. В орнаментальну композицію вдало закомпоновано герб України, який прекрасно читається і органічно поєднується з цікавим орнаментом.

            Класичністю та стриманістю кольорової гами відрізняються твори В.Кортнєвої. Вона досконало володіє технікою низання, тому в своїх творах використовує геометричний орнамент. Їй, як нікому іншому, вдається виконання комірців та пасхальних яєць.

            Творам Н.Островської притаманна монументальність. Вона частіше використовує рослинний орнамент в традиційних для Слобожанщини кольорах.

            Твори А.Полянської різноманітні за формою, розміром, кольоровим виконанням. Вона працює як в традиційній, так і в сучасній манері, а також поєднує традицію з сучасністю, вносить свої авторські елементи в традиційні вироби. Таким чином, вони набувають яскравої самобутності. Полянська різна в своїх творчих проявах: може бути ніжна і лірична, монументальна і стримана, класична і легковажна.

            Відповідальне, серйозне ставлення до народного мистецтва є характерною рисою творчості майстрів, чиї роботи представлені в експозиції. Всі вони мають яскраві риси індивідуальності митця і вдало продовжують художні традиції Слобожанщини.