Зустріч у художньому музеї в межах проекту "Десяте відчуття"
Зустріч у художньому музеї в межах проекту
Зустріч у художньому музеї в межах проекту "Десяте відчуття"
24 жовтня 2016, 15:12

19 жовтня у Харківському художньому музеї пройшло заняття для незрячих дітей – вихованців Харківського спеціального навчально-виховного комплексу ім. В.Г. Короленка та учнів школи № 72 – волонтерів, які беруть участь у проекті «Десяте відчуття або від співчуття до співпраці». Цей проект реалізується викладачами НВК ім. В.Г. Короленка за підтримки Гете-Інституту в Україні та Української асоціації розвитку музейної справи «Музейний простір». Основне завдання проекту – пошук форм роботи, які дозволять зробити музейний простір доступнішим для людей з вадами зору.

З різних видів образотворчого мистецтва для учасників заходу було обрано скульптуру – мистецтво пластичне, тривимірне, твори якого легко сприймаються на дотик. Працівники музею представили для ознайомлення добірку різножанрових скульптурних робіт: портрет художниці Марії Башкирцевої, постать грецької богині Афіни, фігуру давньоруського витязя на коні, ритуальні маски, а також різні форми побутової кераміки – глечики, миски, дитячі іграшки, тощо. Важливо, що всі предмети можна було потримати в руках, а за допомогою невеликої дерев’яної палички ще й почути, як «звучить» матеріал, з якого вони створені – гіпс, дерево, бронза, глина. Головною темою заняття працівники художнього музею обрали розповідь про такий традиційний український промисел, як торгівля сіллю, і чоловіків, що ним займались – чумаків. Учасники самостійно оглянули на дотик бронзову скульптурну групу «Чумак» з експозиції музею, автором якої є відомий скульптор ІІ пол. ХІХ століття Євген Лансере. Волонтери працювали в пов’язках на очах, аби також сприймати все виключно тактильно.

Розмова про чумаків, їх побут та звичаї супроводжувалась спеціально підготовленими для заходу аудіозаписами. Звуки ранкового щебетання птахів, крики півня, волів, скрип навантаженої підводи, шелест дощу в непогоду, потріскування вогню, загадковий шум нічного степу – все це, безперечно, значно сприяло уявленню картини чумацького побуту. Розповідь доповнив багатий тактильний матеріал, що складався з предметів традиційного вбрання чумаків – полотняна вишита сорочка, смушкова шапка, шкіряні чоботи, а також речей, що вони брали в далеку дорогу – дорожня ікона, дерев’яна ложка, шовковий кисет з тютюном і люлька. А сухарі й сало з чумацької торби учасники мали змогу спробувати на смак. Тему заходу яскраво доповнив виступ учнів «Ліцею мистецтв» (ХСШ №133), які заграли присутнім на бандурі. Завершилась зустріч дегустацією справжнього чумацького кулешу – кожен з присутніх скуштував цієї традиційної страви з великого казана дерев’яною ложкою.

Дякуємо нашим юним відвідувачам за добрі відгуки по завершенні заходу та сподіваємося ще не раз зустрітись у стінах Харківського художнього музею!