Відтепер у музеї працює ще один безкоштовний інклюзивний аудіогід
10 жовтня 2019, 13:28

27 вересня 2019 року відбулась перша інклюзивна екскурсія з новим аудіогідом постійною експозицією «Західноєвропейське мистецтво XV-XIX століть» у Харківському художньому музеї. Учасниками стали підлітки, незрячі дорослі та учні спецшколи №12 для осіб із порушеннями зору.

Аудіогід – це повноцінна екскурсія, яка триває близько 45 хвилин. Відтепер його можна прослухати з власного смартфона безкоштовно. Аудіогід містить опис 10 експонатів, серед них – картини та скульптури. Інклюзивним групам відвідувачів буде дозволено дивитися на дотик у перчатках скульптури, що входять до цієї експозиції. Текст гіда готували з урахуванням тифлометодик, записи також містять навігацію по музею. До випуску аудіоекскурсії проводили численні тестування та перевірки, також записували звуки музею. Екскурсію підготували співробітники музею, а текст читає професійний актор Микола Мох.

Аудіогід – універсальний, тобто його цікаво використовувати усім відвідувачам, у тому числі незрячим людям. Як і перший інклюзивний аудіогід, цю екскурсію можна слухати через смартфон у безкоштовному додатку для смартфона IZI Travel. Крім Харківського художнього музею інклюзивні безкоштовні аудіоекскурсії з’являться також у Національному музеї ім.Сковороди та Пархомівському художньому музеї ім. П.Ф.Луньова (де представлено роботи Малевича, Пікассо та інших всесвітньо відомих митців). Планується, що у жовтні в усіх перелічених музеях запрацюють безкоштовні аудіоекскурсії не тільки українською, а і німецькою, англійською та французькою мовами.

Створення інклюзивного аудігіда підтримав державний фонд «Український культурний фонд». Також завдяки цьому фонду музейні працівники пройшли практичні тренінги з інклюзивних практик та основ взаємодії з людьми з інвалідністю. На тренінги були запрошені експерти з Німеччини та харківські фахівці з кола незрячих та інших громадських організацій.

Для художнього музею це вже другий інклюзивний аудіогід. Перший з'явився рік тому завдяки краудфандингу, тобто внескам харків’ян та підтримці місцевого відповідального бізнесу. Тоді команда фестивалю «ІнклюзіОН» залучила більше 25 тисяч гривень та разом з партнерами виготовила аудіогід про 9 експонатів музею, зокрема картину Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові».

Фестиваль «ІнклюзіОН» – захід, присвячений інклюзії у широкому розумінні. Він проходив з 23 по 28 вересня. Події ініціює громадська організація ХОФ «Громадська альтернатива» вже вчетверте. Тема фестивалю цього року – «Дозвілля дозволене». Програма передбачає три напрями: просвіта з теми інклюзії, доступна культура та інноваційний напрям – інклюзія в музеях.

«Наш фестиваль про доступність культури як приводу зрозуміти один одного, включити себе у простір культурного дозвілля», – розповідає співкоординаторка фестивалю «ІнклюзіОН» Олена Зіненко.

Фото: Анастасія Большуткіна