Презентація виставки "Будянський фаянс. Микола Борисович Ніколаєв"
Презентація виставки
Презентація виставки "Будянський фаянс. Микола Борисович Ніколаєв"
16 січня 2014, 14:04

17.01.2014 о 16.00

М. Б. Ніколаєв - художник Будянського фаянсового заводу. Презентуються твори, даровані сім’єю художника. На виставці експонуються роботи в фаянсі, аркуші графіки з ескізами розпису та малюнками форм фаянсових творів.
М. Б. Ніколаєв народився 7 лютого 1925 року в селі Баранівка на Полтавщині. З 1948 по 1950 навчався у Миргородському керамічному технікумі ім. М. В. Гоголя у Г.Я. Павленка, В.С. Панащатенка та М.Г. Мірошниченка за фахом «художник-кераміст». З 1950 року працював на Будянському фаянсовому заводі, з 1967 – старший художник. 1965 року вступає до спілки художників. З середини 1950-х приймає участь в обласних, республіканських, всесоюзних, художньо-промислових виставках і ярмарках, зокрема в Дамаску, Марселі, Монреалі, Загребі, Познані.
В роботах художника втілюється первинна близькість до природи, розуміння її краси, яку він інтерпретує через призму народного мистецтва. Художник прислухається до живої глиняної маси, що вимагає врівноваженості форм. Художник пізнає можливості кераміки, мудру простоту гончарних виробів, що вимагає врівноваженості форм. Фаянсові твори Ніколаєва лаконічні – вони зумовлюють ритміку орнаменту, художник не рідко створював його безпосередньо на площині посуду, досягаючи повної органічної злагодженості декору і форми. Його персонажі – герої Куликовської битви, Жовтневої революції, Вітчизняної війни, українські літератори, колоритні персонажі українського фольклору. Будучи призначеними для побутування у повсякденному житті ці предмети організують простір таким чином, що навколо них виникає атмосфера домашнього затишку і тепла, рівноваги й умиротворення.
Твори М. Б. Ніколаєва знаходяться у Державному історичному музеї (Москва), Державному музеї українського народного декоративного мистецтва (Київ), Полтавському краєзнавчому музеї, Сумському та Харківському художніх музеях, Стеблівському (Черкаська область) літературно-меморіальному музеї І. С. Нечуя-Левицького, Канівському Державному музеї-заповіднику Т. Г. Шевченка.