Оце так крок!..
29 квітня 2020, 16:34

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Досить часто карикатуру порівнюють зі зброєю, а художників-карикатуристів – з бійцями-снайперами. Під прицілом карикатуриста – агресивна зовнішня політика Російської імперії: Катерина ІІ крокує до наміченої мети буквально по головах європейських монархів.

Французька карикатура «Імперський крок» є своєрідною реплікою (у дзеркальному відображенні) англійського аркуша. Приводом для її появи стала перемога Російської імперії у війні з турками. За часів правління Катерини II Російська імперія завоювала Північне Причорномор’я, анексувала Кримське ханство і почала впевнено рухатися до Константинополя. Катерина мріяла втілити в життя свій амбітний «Грецький проект»: відродження Візантійської імперії зі столицею у Константинополі.

Ця дуже виразна карикатура об’єднала в собі європейські уявлення про розбещеність Катерини та її жадобу до завоювань. На гравюрі імператрицю зображено з оголеними грудьми та розхристаним волоссям, зі скіпетром та державою, у стрімкому ривку на схід. Однією ногою вона відштовхується від скелі з написом «Росія», а другою – спирається на півмісяць константинопольського мінарету. Європейські володарі, зібравшись під спідницею Катерини, обговорюють не стільки політику, скільки «дивовижне» видовище, що відкрилося їхнім поглядам. Репліки європейських правителів дуже непристойні.

Зображення завойовника, який широко крокує до своєї заповітної мети, з тієї пори неодноразово використовувалося карикатуристами і з часом стало одним з поширених кліше. У колекції музею є англійська карикатура зі схожою композицією «Крок божевільного», що присвячена Павлу І, який крокує з Петербургу у Бедлам (Божевільню); а також французька антинаполеонівська карикатура «Знизу вгору, або Новий тиран».

Невідомий французький художник

Імперський крок. 1792