Ніколя – серце тигра
03 червня 2020, 16:06

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Після краху Наполеона у Франції стають популярними карикатури, на яких імператора зображено в образі тигра. Наполеон-тигр – шкідлива та хижа тварина, яку викрили, знешкодили та посадили на ланцюг.

На гравюрі «Тигр на ланцюзі» Наполеон в образі ягуара з людською головою танцює під музику союзників. Французький імператор все ще продовжує носити свого капелюха, але тепер також має комір, до якого прикріплено ланцюжок з важкими ланками. Сцену зображено на тлі морського краєвиду з величним кораблем «Нортумберленд», що доправить імператора до місця його останнього заслання – острова Святої Олени.

Луї Франсуа Шарон. Тигр на ланцюзі. 1815
Папір, офорт, акварель. 21,3х30,9

На аркуші «Цезар у своєму палаці» зображено Наполеона з зовнішністю тигра з людською головою та ланцюгом на шиї, який сидить у будці. А губернатор о. Св. Олени, вказує батогом на миски з їжею і водою, що мають написи: «Турботи, Прикрощі, Смута» та «Гіркота».

Луї Франсуа Шарон. Цезар у своєму палаці. 1815
Папір, офорт, акварель. 22,5х29,5

Гравюра «Ніколя – серце тигра» – складна алегорична композиція з купою символів. Французького імператора, образ якого відтворено з портретною точністю, показано за високим залізним парканом. Смерть, у вигляді скелета в червоному плащі, грає на шарманці та співає: «Ніколя, всі покинули тебе! І тільки я цікавлюся тобою». Біля її ніг лежать коса і крилатий пісочний годинник, які символізують швидкий плин часу. Наполеон відповідає: «Щоб я правив і надалі та довів свою справу до кінця, слід знищити решту людства, окрім мене». Позаду Смерті – оголена жінка з крилами за спиною і змією в руці – це Амбіція, яка промовляє: «Вони пройшли, ці святкові дні, і більше не повернуться». Над Амбіцією крилата істота зі зміїним хвостом тримає полотно з написом «Він – Бог-месник». У цій карикатурі використано традиційні антибонапартистські символи: Ніколя (роялістське прізвисько Наполеона), тигр, алегорії Смерті та Амбіції (прижиттєві супутники Наполеона), диявол, крилатий пісочний годинник.

Луї Франсуа Шарон. Ніколя – серце тигра. 1815
Папір, офорт, акварель. 35х24