Надзвичайно добра новина!!!
30 листопада 2018, 11:47

Під час Другої світової війни Українська державна картинна галерея (нині – Харківський художній музей) втратила близько 94% своєї унікальної колекції. Значну її частину було розграбовано нацистами підчас окупації Харкова, частину – спалено напередодні визволення нашого міста.

Протягом кількох десятиліть ми намагалися відшукати й повернути хоча б частину втрачених цінностей. Проте намагання повернути дві виявлені музейні картини з Польщі та Франції до цього часу результату не мають.

У грудні 2016 року ми отримали листа від комісара кримінальної поліції Берліна п. Маркуса Шенфельда. Він повідомив про продаж Берлінським аукціонним домом картини невідомого автора і приблизно ідентифікував її по міжнародній базі втрачених культурних цінностей як картину С.І.Васильківського.

У відповідь ми надали численні докази щодо належності цієї картини нашій колекції: фото розвороту довоєнної інвентарної книги, в якій міститься інвентарний номер, автор, назва, стислий опис картини, вказано її розмір і техніка виконання. Отримавши зображення зворотної сторони картини ми розшифрували незрозумілі для німецьких слідчих абревіатуру Української картинної галереї, написи, нерозбірливі штампи, які свідчать також і про авторство С.І.Васильківського.

Всі ці докази п.Маркус Шенфельд визнав переконливими і висловив впевненість, що невдовзі картину буде повернуто нашому музею.

Проте справа виявилася непростою. У березні 2017 року з Німеччини від управління Сенату з питань культури нам надійшло повідомлення, що законних підстав щодо вимагання від власника картини про її повернення немає.

Подальше вирішення проблеми повернення картини здійснювалося на міжнародному рівні Міністерством культури України, Міністерством закордонних справ України, Посольством України в Німеччині.

Результатом цієї тривалої роботи вперше в Україні (за свідченням Міністерства культури України) відбудеться акт передачі втраченої  під час Другої світової війни культурної цінності Харківському художньому музею.

Після майже 75 років оригінальна робота нашого видатного земляка, одного з засновників українського пейзажу С.І.Васильківського (виконана на дереві; розмір 36,5х24) повертається на батьківщину.

Після реставраційного обстеження ми з допомогою меценатів «одягнемо» дорогоцінну знахідку у гарну раму і представимо на виставці однієї картини. Впевнена – харків’янам буде цікаво!

Директор музею В.В.Мизгіна