Микола Молочинський. Екслібриси
22 травня 2020, 14:11

«Мандри музейними фондами: екслібрис»

«Ex libris» у перекладі з латинської означає «із книг». Такими словами у поєднанні з ім’ям та прізвищем власника або назвою бібліотеки позначають належність примірника до тієї чи іншої збірки. За багаторічну історію існування книжковий знак перетворився на особливий напрям образотворчого мистецтва.

Функціональне навантаження екслібриса зумовило своєрідність його художньо-образного світу, специфіку композиційних і пластичних прийомів: лаконізм у поєднанні з ємністю та влучністю символіко-алегорічних елементів. Кожен конкретний взірець представляє особливу художню розповідь про склад книжкового зібрання, його власника, тобто потребує «розшифрування» концентрованого змісту.

Микола Молочинський (1934–2008), як художник, колекціонер, організатор і дослідник – одна з найактивніших дійових осіб на ниві харківського екслібриса. Саме з ініціативи М. Молочинського 1997 р. місцевий Клуб екслібрисистів після багатьох років занепаду відновив діяльність – експозиційну, видавничу, світ побачили книги, присвячені мистецтву екслібриса, поміж яких найзначнішою є каталог «Харківський книжковий знак», укладений М. Молочинським. Видання містить 350 ілюстрацій, відомості про більш ніж 2500 творів майже 100 харківських авторів, що входили до складу колекції, зібраної М. Молочинським за 40 років.

Книжковим знаком М. Молочинський почав займатися з 1964 р., коли навчався у Харківському художньо-промисловому інституті. З того часу створив понад 300 робіт у зазначеному жанрі, з якими брав участь у більш ніж 80 виставках.

В колекції музею зберігається цікавий за образно-художнім вирішенням екслібрис Григорія Кореня. Знак було виконано під час навчання останнього у Харківському художньо-промисловому інституті (1963–1968), коли відомий в подальшому майстер монументального мистецтва й сам активно долучився до створення екслібрисів. Композиція складається із закритої на замок книги та постаті чоловіка з молотом у руках, який на ковадлі виковує ключ. Символічний зміст зображення досить легко зчитується: кожен, хто прагне «розкрити» книгу, долучитися до скарбниці знань і мудрості, сам повинен прикласти зусилля, які й є ключем до пізнання.

Книжковий знак, виконаний М. Молочинським для Віктора Усолкіна (1969), просякнутий гумором, тонкою іронією та відчутною особистісною нотою, що було продиктовано дружніми стосунками художників. Між двома умовно-декоративними хатами розташовано постать чоловіка у національному українському одязі, який несе на спині величезну купу книжок. Художник підкреслює певні якості характеру, коло інтересів В. Усолкіна, про якого пізніше напише, як про «людину дивовижно скромну, вимогливу до себе», котрий багато читав, захоплювався українською історичною та культурною спадщиною.