Memento mori
13 травня 2020, 08:56

«Мандри музейними фондами: натюрморт»

Майстерність живопису, ілюзорність, яка доходила до оптичної точності, таємничість предметного світу – заслужено привертають до натюрмортів увагу відвідувачів музею. Однак мало хто здогадується про те, що вишукані квіти і фрукти голландських натюрмортів XVII ст. були покликані виразити іконографічну думку – «memento mori» («пам'ятай про смерть»).

У протестантській Голландії були заборонені зображення святих. Тому існує думка, що натюрморти замінили голландцям ікони. Кожна картина, якщо прочитати її правильно, перетворюється на моральний урок.

У ІІ пол. XVII ст. стають популярними «розкішні» натюрморти, адже добробут бюргерів зростає і багатий посуд, дорогоцінні тканини та продуктовий достаток не виглядають чужорідними в інтер'єрах бюргерських будинків.

«Натюрморт з лимоном та креветками» повністю відповідав смакам заможних верств голландського суспільства. У темряву несподівано падає світло, що «вириває» та підкреслює певні предмети, тим самим виявляючи чуттєвий характер всього, що знаходиться в полі зору.Людина керує цим багатим, природно впорядкованим безладом. Правдоподібне зображення прозорого винограду, вишень та креветок, у буквальному сенсі, відчутно впливає на почуття. Це є і красивою картиною, і в той же час символом. Кожен з зображених предметів має своє символічне значення. Делікатеси та предмети розкоші нагадують про радощі життя. Креветки є символом похоті, одного із смертних гріхів. Високий скляний келих, наповнений наполовину, символізує крихкість людського життя та закликає до помірності. А зім'ята скатертина та перекинута срібна чаша нагадують про нікчемність усього земного. Кульмінаційним навантаженням сюжету є напівочищений лимон: те, що здається красивим зовні, може виявитися кислим на смак. Все зводиться до того, що насолода життям пов'язана з думкою про смерть і необхідністю розумного використання відпущеного часу. Розкіш служить мораллю та нагадуванням про тлінність плоті та вічність душі.

Голландія. Невідомий художник

Натюрморт з лимоном та креветками. ІІ пол. XVII ст.

Полотно, олія. 45х55