Британський звіринець
23 квітня 2020, 20:34

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Британський звіринець…

Часто зображення тварини входять до складу державних гербів. Але загальновизнаними символами багатьох країн стали тварини, які не мають ніякого відношення до офіційних емблем своїх держав. На багатьох англійських карикатурах кін. XVIII – поч. XIX ст. з фондів музею спостерігаємо химерний бестіарій.

При створенні карикатур, особливо зовнішньополітичного характеру, англійські карикатуристи доволі часто використовували анімалістичні символи: Лев – символ Британії, що показує могутність королівської корони.  Галльський півень – національний символ Франції, яку часто зображували у вигляді цього птаха, натякаючи на запал, що нібито є національною рисою французів. Символом Російської імперії є Ведмідь, в якому бачили одночасно силу і дикість.

На карикатурі «Британський звіринець» зображено прем’єра Уільяма Піта, який розмовляє з містером та місіс Буль (символізують британську націю) про європейських бестій, що сидять у клітках. Вони всі пронумеровані та підписані. У числі звірів сидить Російський ведмідь, з написом на клітці: «Дуже розумний звір». Піт годує Австрійського леопарда червонцями; Прусський орел тягнеться до них же; обидва, як сказано у супровідному тексті до карикатури: «Великі їдоки золота». Це сатира на жадібність союзників Англії у боротьбі проти Наполеона: англійський уряд виділяв мільйонні субсидії країнам-учасницям антинаполеонівських коаліцій.

На гравюрі «Общипування галки, її вкраденого пір’я» бачимо птаха з павиним пір’ям і з головою Наполеона. Його общипують орли, що символізують держави Європи. Написи на нашийниках птахів: Росія, Швеція, Австрія, Пруссія. Написи на коронах з крилами: Польща, Іспанія, Богемія (території захоплені Наполеоном). Общипане пір’я символізує чужі території, які були захоплені Наполеоном. Зверніть увагу: Наполеон зображений карликом по відношенню до інших птахів-символів. Чому? У карикатурі применшити ворога – означає перемогти!

Ісаак Крукшенк

Британський звіринець. 1796