Експонат місяця!
04 серпня 2018, 14:57

У межах проекту «ЕКСПОНАТ МІСЯЦЯ» музей презентує перлини колекції, твори відомих вітчизняних та зарубіжних майстрів. У серпні представляємо роботу Всеволода Аверіна «Жучка»

Твір «Жучка» видатного українського художника-графіка Всеволода Аверіна представлено на виставці «Вірний і відданий друг», яка працюватиме в музеї до кінця серпня. Роботу виконано у техніці автолітографії. Літографія, що є однією з популярних друкарських технік, передбачає отримання відбитка на папері малюнка, нанесеного на літографський камінь. Аверін створив чарівний образ маленької дворової собачки, яка слухняно сидить на ланцюгу, ймовірно охороняючи оселю.

Технікою штрихового рисунка-начерку художник впевнено моделює делікатні форми тваринки, а ретельно підібраною палітрою природних чорних та брунатних кольорів передає м’яку фактуру і живописність шерсті зворушливого песика з по-людськи мудрим поглядом. Здається, що Жучка чутливо-насторожено, зі жвавою зацікавленістю дивиться прямо на нас. Вона на мить завмерла і уважно слухає, настороживши свої кудлаті вуха. У створеному художником образі відчувається щось дуже знайоме і близьке.

Зображення тварин, анімалізм (від англ. animal – тварина) – це найдавніший жанр образотворчого мистецтва, що має свою історію розвитку. Всеволод Аверін є одним з найкращих українських анімалістів першої половини XX століття. Він народився і виріс на Харківщині, у с. Чепель біля Ізюма. 1914 року закінчив Харківське художнє училище, де викладачами були М.Федотов та О.Любимов – вихованці знаного митця І.Ю.Репіна. Талант рисувальника і захопленого оповідача у Аверіна поєднувався із спостережливістю дослідника, який з олівцем в руках прискіпливо вивчав світ тварин. Деякий час художник працював у Харківському зоопарку, що дозволило йому значно поглибити свої пізнання про фауну. Його діяльність анімаліста почалася з ілюстрування науково-популярної літератури, підручників з природознавства. Майстер виконав близько 3000 малюнків для книг, журналів, поштових листівок, в тому числі створив багато ілюстрацій для дитячої літератури.

Аверін часто вдавався до «олюднювання» героїв тваринного світу. У влучно схопленій позі, погляді тварини, як, наприклад, і у музейному творі «Жучка», відчутно не лише глибоке знання натури, але і спробу проникнення в суть її характеру. Саме це надає анімалістиці художника Всеволода Аверіна такої життєвої достовірності, переконливості і значимості. Незалежно від техніки виконання усі без винятку роботи художника позначені відчуттям щирості і безпосередності, сповнені невимовної ніжності, що йде від серця автора. Митець сам щиро милується нашими «братами меншими», які значно урізноманітнюють наше життя, і захоплює цим почуттям глядачів незалежно від їх віку і статусу.

Аверін Всеволод Григорович (1889-1946)
Жучка. 1941
Автолітографія