ЕКСПОНАТ МІСЯЦЯ!!!
07 грудня 2015, 16:10

У межах проекту "ЕКСПОНАТ МІСЯЦЯ" музей презентує перлини колекції, твори відомих вітчизняних та зарубіжних майстрів. У грудні представляємо полотно

М. Башкірцевої "За книгою"

Творчість Марії Костянтинівни Башкірцевої (1858-1884) є прикладом прагнення жінок отримати художню освіту і зайняти своє місце в історії. Сьогодні ми знаємо про художницю, завдяки щоденнику (вона вела його з 13 років), який отримав величезну популярність, і численним відгукам великих людей XIX століття: про Башкірцеву писали Анатоль Франс, Л.М. Толстой, І.О. Бунін, А.П. Чехов, І.Ю. Рєпін, В. Хлєбніков, В. Брюсов, М. Цвєтаєва.

Марія Башкірцева народилась у дворянській сім'ї в с. Гавронці Полтавської губернії 11 листопада 1860 року. У травні 1870 сім’я вирушила за кордон і, відвідавши Австрію, Німеччину і Швейцарію, оселилася в Ніцці. Тут протікала рання юність майбутньої художниці, що з дитинства проявляла багатосторонню обдарованість і живу допитливість. Тринадцяти років Башкірцева сама складала програму своїх навчальних занять, до якої увійшли математика, фізика, хімія і обидві стародавні мови (грецька та латина);  німецькою, англійською та італійською мовами вона володіла вже з дитинства, а французька була для неї рідною, нею вона думала і писала свій знаменитий щоденник. 1873 року Марія закінчила трирічний курс ліцею за п'ять місяців. Вона в оригіналі читала древніх авторів, вивчаючи історію та філософію, займалася малюванням і співом, грала на кількох інструментах: роялі, гітарі, арфі, мандоліні.

У 17 років Башкірцева вирішила присвятити себе живопису. Художню освіту дівчина отримала приватно, у парізькій Академії Рудольфо Жюліана. Уже в 1880 р. вона подає в Салон свою першу картину «Молода жінка, читає "Question du divorce" Олександра Дюма» («Питання про розлучення»). У Салоні 1881 Башкірцева представляє за підписом Andrey картину «Майстерня Жюліана», відзначену паризькою пресою як сповнений життя твір з твердим малюнком і теплим колоритом. 1883 року художниця виставляє вже під ім'ям M. Bashkirtseff пастельний портрет і велику картину «Jean et Jacques» («Жан і Жак»), що зображає двох хлопчиків з бідних районів Парижа. Картина звернула на себе загальну увагу і викликала захоплені відгуки у пресі: сильний, сміливий талант художниці досягає вже в цій картині значного розвитку.
Її живописним творам притаманне прагнення до реалістичного відображення дійсності, демократичність сюжетів, емоційна і психологічна переконливість образів у поєднанні зі складним, насиченим тональними переходами живописом. У 1880-і роки художниця створює ряд жанрових полотен, присвячених, переважно, молодим жінкам і дітям, в яких намагається передати романтичні риси характерів, складний емоційний і духовний світ своїх моделей.

У Харківському художньому музеї творчість Марії Башкірцевої представлено роботою «За книгою» (1880). Це єдиний твір, що зберігся, з 60-ти робіт художниці, переданих у 1930-ті роки з Державного Російського музею в Харків. Інші були втрачені під час окупації міста в 1943 році. На полотні зображена кузина художниці Діна. Картині притаманний вишуканий колорит: відтінки попелястого волосся, викладеного короною, сгармоновані  з тонами перлинно-сірих манжет і оксамитово-чорної сукні; букетик синіх кольорів у вазочці відтіняє теплий колір обличчя молодої жінки.

Сьогодні в музеях України тільки три картини М. Башкірцевої: у музеї Харкова, Дніпропетровська та Сум.

Картина «Жан і Жак» зберігається в Музеї мистецтв у Чікаго. Марія Башкірцева – одна з небагатьох російських і українських живописців, які домоглися визнання у Франції.

Марія Башкірцева померла від туберкульозу у віці 25 років. Похована в Парижі, на кладовищі Пассі. У родинному склепі Башкірцевих, побудованому за проектом Еміля Бастьєн-Лепажа, поруч із саркофагом з білого мармуру і скульптурним портретом художниці зберігаються її мольберт, меблі, скульптура і одна з її останніх робіт «Святі жінки».

З ініціативи шанувальників таланту непересічної особистості і живописця на батьківщині художниці в сел. Диканька на Полтавщині створено меморіальний музей Марії Башкірцевої.