ЕКСПОНАТ МІСЯЦЯ!
03 травня 2017, 16:32

У межах проекту «ЕКСПОНАТ МІСЯЦЯ» музей презентує перлини колекції, твори відомих вітчизняних та зарубіжних майстрів. У травні представляємо полотно Георгіуса Якобуса Яна ван Оса «Букет квітів»

ГЕОРГІУС ЯКОБУС ЯН ВАН ОС / GEORGIUS JACOBUS JAN VAN OS

БУКЕТ КВІТІВ

Акварель

Нідерландський художник Георгіус Якобус Ян ван Ос народився у 1782 році і став продовжувачем відомої династії митців. Він є автором великої кількості малюнків із зображенням рослин. Цікаво те, що ці малюнки стали ілюстраціями до фундаментального наукового видання Я.Копса Flora Batava (1800 - 1822).

У 1812 році художник переїхав до Парижу і працював на Севрській порцеляновій мануфактурі. Потім жив у Гаазі та Амстердамі. 1822 року Георгіус Якобус Ян ван Ос повернувся до Парижу. Саме в той період ним було створено величезну кількість натюрмортів та квіткових пейзажів. З того часу французи почали називати майстра – «Рубенс квіткового живопису». 1861 року автора прекрасних натюрмортів не стало.

Голландські майстри є фактичними творцями натюрморту як самостійного живописного жанру. «Чистий» жанр натюрморту, що з'явився в XVII ст., в Голландії набуває особливих форм і отримує символічну назву «тихе життя» – stilleven. Багато в чому голландський натюрморт став відображенням бурхливої діяльності Ост-Індської компанії, що доправляла зі Сходу предмети розкоші, до того не бачені в Європі. З Персії таким чином привезли перші тюльпани, які згодом стали символом Голландії, і саме квіти, зображені на картинах, стали найпопулярнішою прикрасою житлових будинків, численних контор, магазинів та банків.

Квіткові натюрморти надихали глядача на роздуми про моральні та релігійні цінності. Складений з прекрасних, різноманітних квітів (тюльпанів, ірисів, троянд, дельфініумів, фіалок, гвоздик, маків, волошок, дзвіночків, конвалій, незабудок, маргариток та ін.), букет був живописним гімном красі божественного творіння, а через нього – мудрості і щедрості Господа, що дозволив навіки закарбувати цю красу. Тому голландський натюрморт з квітами є точне ботанічне зображення квітів і плодів, але в той же час це зображення наповнене безліччю символів та алегорій.

На перший погляд, букети здаються написаними з натури, але при уважному розгляданні стає очевидно, що вони складені з рослин, що цвітуть у різний час. Враження природності виникає завдяки тому, що зображення окремих квітів засновані на індивідуальних натурних студіях. Це був звичайний метод роботи творців квіткових натюрмортів. Художники виконували ретельні ілюстрації аквареллю та гуашшю, малюючи квіти з натури, в різних ракурсах і при різному освітленні, і ці зображення потім служили їм неодноразово – вони повторювали їх у картинах. Як робочий матеріал використовувалися також малюнки інших художників, гравюри з друкованих збірників та ботанічних атласів.

Призначення віртуозно написаних квіткових композицій було різноманітним. Прикрашаючи будинки й офіси, вони підкреслювали добробут їхніх господарів, а для продавців квіткових саджанців та цибулин тюльпанів вони були тим, що тепер називається візуальним рекламним продуктом: постерами і буклетами.

Квіткові натюрморти Георгіуса Якобуса Яна ван Оса користувалися великим попитом у колекціонерів. Роботи художника представлені у всіх найвідоміших музеях світу.

Акварель «Букет квітів» з колекції Харківського художнього музею розкриває композиційну та колористичну майстерність художника. На невеликому кам'яному виступі ми бачимо фантастично красивий букет. Як завжди прекрасні квіти написані у реалістичній манері, ми буквально відчуваємо казковий квітковий аромат. Квіти зображено яскравими і в той же час ніжними фарбами. Поряд з маленькою яскраво-червоною трояндою квіти ніжних тонів: вони великі, більш бліді, але теж неймовірно живі та прекрасні. Зрізана ніжно-рожева троянда недбало кинута на кам'яний виступ. Увага художника до деталей особливо захоплює в написанні крапельок води, що зображені на листках та пелюстках квітів і на кам'яному виступі.

Вирощування квітів – гордість Голландії. Художники, що писали розкішні букети, мали успіх у публіки. Троянди і півонії, до того ж ще і зів'ялі, уособлюють короткочасність життя.

Акварель Георгіуса Якобуса Яна ван Оса відрізняється соковитістю та ніжністю кольорів, реалістичністю, високим ступенем прозорості кольору. Вона романтична та поетична. Здавалося б, на картині зображено звичайний букет квітів, але ван Ос вміє показати звичайне прекрасним. Він бачить у внутрішній суті предметів красу і виплескує її на папір. Малюнок не тільки красивий, він ще й розповідає про приховане «тихе життя» квітів, побачене уважним поглядом художника.