Джеймс Гілрей. Приборкання норовливої
Джеймс Гілрей.  Приборкання норовливої
Джеймс Гілрей. Приборкання норовливої
22 квітня 2020, 18:47

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Приборкання норовливої…

Політичний гумор давно став частиною нашого повсякденного життя. Кожна резонансна подія у владних колах миттєво породжує безліч анекдотів та карикатур. Чому народу так подобається сміятися над владою?! Відповідь очевидна: гумор допомагає пережити потрясіння, викликані економічними проблемами, хронічною нестабільністю, а зараз ще й розповсюдженням COVID-19.

Карикатурні війни, які стали однією з відповідей на найгостріші проблеми сьогодення, велися і в минулому. Чимало сатиричних аркушів кін. XVIII – поч. XIX ст. з фондів музею пов’язано з міжнародними політичними подіями, в яких одну з провідних ролей відігравала Російська імперія. Це антиросійські карикатури на імператорів та полководців. Катерині ІІ судилося стати першим російським персонажем, який регулярно з’являвся в карикатурах.

Очаківську кризу 1791 р. перенесено Гілреєм на театральні підмостки – представляють п’єсу У. Шекспіра. На карикатурі «Приборкання норовливої: Катаріна і Петруччо (Сучасний Кіхот, або Що вам завгодно)»: У. Піт – Петруччо, а російська імператриця – «сварлива відьма» Катерина з п’єси Шекспіра. Піт-Петруччо, владним жестом, вказує на турецький півмісяць на голові Катерини та наказує зняти «капелюшок», який їй не пасує. При цьому каже: «Це тобі моя монарша воля» (прямий натяк на узурпацію королівської влади). В цей час на чолі англійського суспільства стояв Георг III, однак він не володів майже ніякою владою, а фактичним правителем був прем’єр-міністр Уільям Піт. У парламенті Піт погрожував іноземній державі війною, а це в Англії є королівською прерогативою. Саме тому, на гравюрі – У. Піта представлено узурпатором королівської влади: поверх його шолома (у вигляді миски для гоління) зображено корону, монограму короля на збруї коня виправлено з GR (Георг Король) на PR (Піт Король).

Очаківська криза, що ледь не призвела Англію та Російську імперію до війни, зображена Гілреєм лаконічною і зрозумілою мовою.

Джеймс Гілрей
Приборкання норовливої: Катаріна і Петруччо