Альбрехт Дюрер. Страта святої Катерини
05 квітня 2020, 16:32

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Сюжет твору походить з «Житія святих». Легенда свідчить про те, що імператор Олександрії мав доньку Катерину. Розумна та освічена, вона на рівних спілкувалася з мудрими співрозмовниками. Дівчина була відданою християнкою. Одного разу вона побачила, як римський імператор Максентій приносить жертви за язичницьким звичаєм. Катерина не приховала свого обурення: жертвоприношення – грубе варварство. Імператор вирішив оскаржити її слова і послав на диспут з нею п'ятдесят найзнаменитіших філософів. Дівчина не тільки спростувала доводи опонентів, а й навернула їх до християнства. Тоді Максентій піддав її суду, який засудив християнку до болісної смерті. Колесо, утикане гострими ножами, повинно було порвати її тіло.

На гравюрі Дюрера зображено момент чудесного порятунку Святої від погибелі. За переказами, до страти Катерини втрутилося диво. З небес на катів обрушився кам'яний град, а вогонь спалив колесо.

Два головних персонажі заглиблені у свої заняття: уклінна Катерина занурена у молитву про допомогу; кат, який відчуває себе героєм у цій смертоносній виставі, картинно вигнувшись, витягає з піхов меча. Решта зображених охоплена сум'яттям: частина катів повалена камінням, що падає на землю, інші намагаються сховатися, кінь імператора Максентія спіткнувся та тягне вершника за собою. Органічною складовою образів героїв є їхні костюми: коштовна корона, браслети на зап'ястях рук та ошатне вбрання Катерини; костюм ландскнехта (найманця), в якому красується кат; пишний східний тюрбан імператора.

Незважаючи на небесне знамення, за наказом імператора дівчина була обезголовлена. Розправа з іновірцями, боротьба за власні погляди була жорстокою реальністю епохи Дюрера. Гравюра художника – це своєрідна духовна проповідь про справжні цінності життя.

У творах мистецтва кожен святий має певні атрибути. Так Св. Катерина зображується з колесом для катування та списом, а ще з книгою – ознакою вченості.

Після завершення карантину запрошуємо вас до музею та пропонуємо відшукати ще один твір з зображенням Святої.

АЛЬБРЕХТ ДЮРЕР

СТРАТА СВЯТОЇ КАТЕРИНИ