Альбрехт Дюрер. Серія «Життя Марії»
11 квітня 2020, 10:21

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Культ Марії був надзвичайно поширений в пізньому Середньовіччі і в епоху Відродження. Канонічні Євангелія майже не висвітлюють життя Богородиці і тому автори XIII-XIV ст., справжні творці легенди про життя Марії, спиралися на апокрифи.

Серія «Життя Марії» складається з 19 гравюр та титульного аркуша, виконаних в техніці обрізної гравюри на дереві. В музейній збірці представлено 15 аркушів. Автором композицій усіх гравюр є А. Дюрер, але лише чотири ксилографічних аркуші, виготовлені в майстерні Дюрера, а решта – копії в мідьориті, зроблені Маркантоніо Раймонді. У «Життєписах» Дж. Вазарі (Рим, 1550) засвідчено, що Дюрер звернувся до Венеційської Синьйоріі з жалобою на Маркантоніо. Цей процес став першим в історії судовим розглядом, предметом якого було авторське право. Але, за великим рахунком, позивач домігся небагато чого. Суд дозволив відповідачу продовжувати копіювати роботи Дюрера за умови, що він буде підписувати їх власною, а не дюрерівською монограмою. В нашій колекції є можливість побачити гравюри обох митців. На превеликий жаль, онлайн знайомство з творами не дає можливості усе досконало роздивитися. Але коли закінчиться карантин, ви зможете побачити оригінальні твори.

Вперше «Життя Марії» було видано 1511 р., з латинським текстом на звороті. У XVI ст. її декілька разів перевидавали. Ця серія більш, ніж будь-який інший твір художника, заглиблює глядача у реальне німецьке життя поч. XVI ст. Персонажі мають риси сучасників Дюрера. Переносити біблійні події у сьогодення було звичайною практикою у тогочасному мистецтві Італії. Наприклад, у «Керівництві для молодих дівчат» (1494, Венеція) рекомендовано: «Щоб краще уявити собі історію страстей Христових ... дуже корисно і навіть необхідно чітко відтворити в своїй уяві місця, де все це відбувалося, а також дійових осіб... Потім ви повинні відновити в своїй пам'яті образ деяких добре знайомих вам людей, щоб чітко уявити собі персонажів...». Митець, безсумнівно, був знайомий з подібним підходом до зображення біблійних сцен і слідував цим рекомендаціям.