Альбрехт Дюрер. Портрети
09 квітня 2020, 18:35

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Дюрер часто і охоче звертався до жанру портрета, особливо в пізній період творчості, коли він був вже досить відомим майстром. З одного боку, портрет – як правило, замовний – завжди слугував художникам дійовим засобом зміцнення свого становища в суспільстві, і Дюрер не був винятком, він постійно піклувався про свій соціальний статус. З іншого боку, велика кількість портретних зображень – свідоцтво невпинного інтересу майстра до людей, що його оточували.

Серед моделей художника – впливові придворні, багаті купці, вчені, гуманісти. Формула дюрерівської портретної композиції у всіх роботах дуже схожа: найчастіше, художник виконує погрудне зображення, повертаючи модель від глядача на 45 градусів. Фон картини нейтральний, не звертає на себе зайвої уваги. Погляд героя картини найчастіше спрямований в бік. Напис про те, хто і коли зображений, завжди присутній.

Портрет свого друга дитинства Віллібальда Піркхеймера Дюрер писав не раз. В цій людині уживалися витончена освіченість та розгульний характер. Піркхеймер навчався в університетах Італії та познайомив молодого художника з новими ренесансними ідеями. Він відстоював ідеї єдності Німеччини і вільного розвитку світської культури. Крім портретів, його характерний образ, що легко ідентифікується завдяки неприродній кривизні носа і товстому обличчю, ми зустрічаємо в інших гравюрах Дюрера («Чоловіча купальня», «Зустріч Іоакима та Анни»).

Портрет 1524 р. нагадує античну стелу з мудрим висловом, що запропонував сам Піркхеймер: «Розум вічний, інше тлінне».

Портрет Ульріха Варнбюлера – радника імператора Максимиліана І та близького друга Дюрера, має камерний характер. Перед нами самодостатня та духовно близька митцю людина. Художник підкреслює індивідуальність друга: неголеність, видатне підборіддя, носо-губні зморшки, тіні навколо очей. Імпозантності додає модний капелюх та зачіска.

Особливе ставлення до моделі Дюрер запевнив написом на картуші: «Дивовижного друга я хочу зробити відомим потомству».