Альбрехт Дюрер. Морське диво
03 квітня 2020, 10:58

«Мандри музейними фондами: зарубіжна графіка»

Гравюра А. Дюрера «Морське диво» походить із колекції відомого мецената А. М. Алфьорова, що надійшла до музею за його заповітом 1873 р.

Переконливість оточення – одна з характерних рис творчості Дюрера, навіть тоді, коли він розробляє найфантастичніший казковий сюжет. Химерне промовисте тоді, коли достовірні та правдоподібні подробиці. «Морське диво» – твір із загадковим змістом та складною композицією. Гористий берег крутими уступами піднімається вгору, де зображено справжню нюрнберзьку фортецю. У гравюрі верхня й нижня частини справляють враження закінчених самостійних творів. Угорі – міський пейзаж із фортецею, унизу – передане крупним планом дійство викрадення.

Сонячний день. Лише мить тому жінки купалися у спокійній воді, а зараз, вони, смертельно налякані вибігають на берег. Старий біжить до води, здіймаючи руки до неба. А по воді пливе величезне чудовисько – напівлюдина-напівриба. У нього добре обличчя та високе чоло, увінчане рогом лося. Однією рукою чудовисько тримає як щит панцир величезної черепахи, іншою стискає руку молодої оголеної жінки, яка лежить на його тулубі. Вона не намагається звільнитися. Погляд її відчужено спрямований у далечінь ... Алегорія? Ймовірно. На тему про те, які несподівані небезпеки приховує ясний сонячний день і що земна твердь та кам'яні стіни не рятують від них.

У часи А. Дюрера були поширені розповіді про фантастичних, страшних істот, що мешкають у воді. Назву гравюри можна перевести як «Морське чудовисько» або «Морське диво». Існують різні тлумачення сюжету. Одне з них: морський бог викрадає данаїду Амімону. Але ж яке ж це викрадення? Дівчина, яку захоплює морське чудовисько, зовсім не перелякана, вона не просить про допомогу. Інше тлумачення: дівчина – це Перімела, таємна кохана річкового бога Ахелоя. Батько дівчини, довідавшись про це кохання, скинув доньку з обриву, а Посейдон на прохання  Ахелоя перетворив Перімелу на острів.

Поки триває карантин ми мандруємо фондами графіки Харківського художнього музею онлайн, але ми вже плануємо виставку присвячену 550-річчю з дня народження Альбрехта Дюрера на початок 2021 року. І ось, коли ви до нас завітаєте, то побачите: якщо правильно визначити точку огляду та видалення, на яке розраховував майстер, гравюра раптово оживає. Починаєш бачити, що чудовисько пливе вперед, а скеля з замком стрімко відсувається назад. Відчуття руху створюється завдяки тому, що зображення чудовиська та жінки трохи зміщено вправо по відношенню до вертикальної осі гравюри, а скеля з замком трохи вліво. Але коли глядач дивиться на гравюру, він не гадає про її секрети, він бачить чудо – нерухоме рухається!

АЛЬБРЕХТ ДЮРЕР

МОРСЬКЕ ДИВО. 1498