1941
08 травня 2020, 09:26

З історії харківської художньої колекції у роки Другої світової війни

Напередодні війни майже все мистецьке надбання Харкова було сконцентровано в Українській державній картинній галереї (УДКГ). Колекція налічувала близько 75 тисяч експонатів – творів українського, російського, східного та західноєвропейського мистецтва. Тут були картини, скульптури, старовинний живопис, меблі різних епох та стилів, твори українського декоративно-ужиткового мистецтва. За цінністю колекції це було одне з найкращих зібрань Радянського Союзу, але мистецька цінність, як виявилось, не гарантувала бережливого до неї ставлення. Лише за дев’ять днів до окупації Харкова тільки один вагон було надано для евакуації. Вдалося вивезти близько 4700 найцінніших експонатів.

25 жовтня 1941 року Харків був окупований фашистськими військами. Колекція, що залишилася в місті під час окупації, існувала за назвою Харківський український художній музей. На музей було накладено “тимчасовий секвестр” – відвідувати його мали право лише німецькі військові, до кінця жовтня 1942 музей так і не був відкритий для цивільного населення. Офіцери вермахту мали можливість безборонно потрапляли до музею і відбирати найцінніші експонати або ті речі, що сподобались.

Остаточного розграбування колекція зазнала під час другої окупації нашого міста (березень-серпень 1943), коли нацисти планомірно і цілеспрямовано відбирали найкращі твори і вивозили їх до Німеччини, а за кілька днів до звільнення Харкова у серпні 1943 року спалили будинок разом із залишками колекції.

Спалена будівля Картинної галереї

Від п'ятиповерхової будівлі Картинної галереї залишився обгорілий остов, а від колекції – попелище навколо нього. І єдиним «променем» у цьому «темному царстві» була та невелика за обсягом, але найцінніша частина колекції УДКГ, яку вдалося евакуювати з Харкова восени 1941 року.

Повернуті з евакуації і знайдені в руїнах галереї пошкоджені експонати склали основу післявоєнного музею, що 1944 року розмістився у будинку по вулиці Раднаркомівській (нині вул. Жон Мироносиць, 11), де зараз і знаходиться Харківський художній музей.

Реконструкція будівлі УДКГ Олександра Лейбфрейда