Виставки - «Їх тема – сплав життя гарячий…»
«Їх тема – сплав життя гарячий…»
Початок: 08 травня 2014, 15:00
Кiнець: 15 червня 2014, 19:00
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Експозицію присвячено  90-річчю від дня народження трьох відомих майстрів харківської художньої школи післявоєнного періоду: А.Л.Насєдкіна, М.П.Работягова, О.А.Хмельницького. В їх долі було багато спільного: сувора школа війни, яка сформувала й загартувала їх характери, напружені пошуки своєї теми й живописної системи. Все це допомогло художникам гостро відтворити історичні події, багатство думок та почуттів, що були народжені оточуючим світом – «сплавом життя гарячим».

Анатолій Леонідович Насєдкін (1924-1994) – народний художник України, лауреат Державної премії ім.Т.Г.Шевченка, майстер тематичних полотен, в яких він прагнув розкрити різноманітні явища життя як в історичному минулому, так і в сучасному житті.

Творчість Насєдкіна – це глибоко гуманістичне, самобутнє мистецтво, пристрасна розповідь художника про історичні події, які його хвилювали. Він дивився на них очима людини свого часу і відтворював в блискучій художній формі. Біографії його героїв в історичних полотнах, портретах тісно пов’язані з життям країни і показані у всій складності життєвих ситуацій, суперечності відображеного часу.

Все життя Насєдкін вдосконалював майстерність: в натюрмортах можна побачити, як художник уважний до кольорових співвідношень барвистого світу, в пейзажних етюдах різних років він вирішує складні пленерні завдання. Ліризм митця багато і м’яко розкривається в олівцевих малюнках – портретах, пейзажах, що представлені в експозиції.

Образ часу, який так майстерно і об’ємно відтворив А.Л.Насєдкін, свідчать про його неабиякий талант, про вагомість і виправданість внутрішньої програми митця у свій час. Його твори назавжди увійшли до скарбниці національного мистецтва України.

Виставка живописних і графічних творів з фондів музею розкриває пошуки майстра на різних етапах творчої діяльності.

Микола Павлович Работягов (1924-2007) у культурному і художньому житті Харкова другій половини ХХ століття був відомий як директор Харківського художнього музею (1960-1987), а також як мистецтвознавець і художник.

Він народився на Бєлгородщині. У роки Великої Вітчизняної війни воював на Сталінградському фронті й на Курській Дузі. В 19 років, ставши інвалідом і пенсіонером довічно, в 1953 р. закінчив Харківський художній інститут, а потім працював у Харківському обласному управлінні культури й директором музею.

Однак Н.П.Работягов захоплено займався й творчістю: спочатку мистецтвом графіки, а з 1970-х рр. й живописом. Надалі визначальним жанром його творчості став пейзаж. У невеликих полотнах, що відтворюють природу України, Работягов постає зберігачем художніх традицій, які ґрунтувалися на міцному зв'язку з реальним миром. Щира художня цінність його картин у тому, що закарбовуючи натуру, він зумів створити її одухотворений образ. Світ повнокровний, насичений колірною гармонією, світ добрих почуттів ллється з його полотен. Він був відображенням душевної чистоти та ясного світосприймання художника.

Олександр Анатолійович Хмельницький (1924-1998) – народний художник України, один з найвизначніших майстрів тематичної картини неминущого значення.

Хмельницький народився в Харкові. Професійну підготовку  отримав у Харківських художньому училищі та художньому інституті (закінчив у 1953 р.), де до 1998 року працював викладачем на кафедрі станкового та монументального живопису.

Твори художника позначені тематичним і жанровим розмаїттям. Хмельницький відображав епохальні події з української історії; значна низка живописних полотен та графічних аркушів присвячена дням минулої війни, де знайшли місце особисті враження і почуття художника-фронтовика, що солдатом пройшов  її важкими шляхами. Дуже плідним і цікавим було звернення митця до життя його сучасників. Глибоке відчуття краси навколишнього світу надихало художника в зрілі роки на ліричні твори. Майстер став справжнім співцем вічної жіночності, що відбилося в серії чудових живописних полотен в жанрі «ню».

Прикметний Хмельницький і тим, що з однаковим успіхом працював як в галузі станкового живопису і графіки, віртуозно володіючи різними техніками, так і в галузі монументально-декоративного мистецтва.

Кожна з картин Хмельницького, завдяки їх високій професійній довершеності, стала великим надбанням Української мистецької культури.