Виставки - Виставка творів родини Дербілових
Початок: 11 січня 2018, 16:00
Кiнець: 03 червня 2018, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

На виставці представлено твори родини харківських художників Дербілових – Олени Анатоліївни (графіка, аквареліста і каліграфа), Анатолія Івановича (скульптора-монументаліста і майстра малої пластики), а також їх сина, Антона Анатолійовича (майстра мініатюрної скульптури). Всі вони в різні часи закінчили Харківський художньо-промисловий інститут. Твори всіх трьох художників виконані на високому професійному рівні, демонструють жанрове і стилістичне розмаїття. Ця виставка – творчий звіт більш ніж за 30-річний період їх активної діяльності в образотворчому мистецтві.

Олена Дербілова пише акварелі легко і прозоро (в стилі alla-prima), їх сюжети – пейзажі, квіти і портрети. Акварельну техніку з доповненням каліграфії художниця застосовує і в оформлені книжок. Такі, наприклад, мініатюрні книжки – збірки поезій «Зелёное чудо» и «Ариетки Пьеро» (вид. «Пермская книга»). У них розвороти акварельних ілюстрацій доповнено цитатами з віршів, написаними гострокінцевим або ширококінцевим пером. Кожний блок наборного шрифту прикрашено рукописною буквицею, декоративною заставкою чи кінцівкою. Демонструються також і окремі каліграфічні етюди на тексти улюблених поетів (О.Мандельштама, М.Цвєтаєвої, Ю.Левітанського). Художниця багато працює з мальованим шрифтом для створення рекламних написів (логотипів), для титульних заголовків у книгах і журналах. О.Дербілова викладала у Набережночелнінському училищі мистецтв, а пізніше у Харківській державній академії дизайну і мистецтв, організувала Міжнародну виставку шрифтових робіт студентів ХДАДМ і членів Гільдії Каліграфів Цинциннаті (США), яка проходила в залах ХХМ, після експонування всі твори були  подаровані музею.

О.Дербілова – автор книг: «ДАР ШРИФТА» (Харків. Консум. 2003) про харківську школу шрифта та її засновника І.Ф.Криворучка; поетичної збірки «ИМЯ» (Харків. Ксилон. 2009);  «НЕБЕСА БЕЗ КРАЯ» (Харків. Ексклюзив. 2017)– власний досвід виховання мистецтвом (присвячено мамі-вчительці) – автобіографічна проза, вірші, пісні (ноти), графіка, каліграфія. Статті та вірші О.Дербілової опубліковано у журналах «Новий колегіум» (Харків), «Невский альманах» (Санкт-Петербург); «День и ночь» (Красноярск); «Аргамак» (Набережні Челни).

Анатолій Дербілов працює в галузі монументальної скульптури і малої пластики. Його твори прикрашають міста України і ближнього зарубіжжя. Його творчість надихалась героїчними образами минулого і сучасного. Свої роботи майстер створює в граніті і мармурі, у дереві, відливає в металі і пластмасі. Декілька творчих робіт скульптора присвячено видатним людям мистецтва (В.Мейєрхольду, М.Цвєтаєвій, Г.Тукаю). Узагальнюючий образ – «Пегас» (пластм./литво) – символ пам’яті загиблим поетам ХХ сторіччя. Інтересом до поезії давнього Сходу навіяні роботи: «Квітуча сакура», «Гейша», «Самурай» (дерево). По контрасту з цим – «Сон розуму» (пластм./литво) – символ грубої бездумної сили. Майстра хвилюють спільно-людські цінності, боротьба добра і зла. Його позиція життєстверджуюча. А.Дербілов брав участь у багатьох зарубіжних виставках (в тому числі у Парижі), його твори придбані приватними колекціонерами, увійшли в музейні зібрання.

Антон Дербілов створює мініатюрну скульптуру – втілює образи видатних історичних персон, військових (армій всіх часів і народів), а також казкових у стилі «фентезі». З дитинства Антон сприйняв традиції реалістичного мистецтва, прищепленого в родині. Його творчості притаманна вірність природним формам, історична точність деталей в одязі, форменому чи народному. З ювелірною тонкістю передається фактура матеріалів (вишивка, шнуровка, емблеми, ґудзики, ордена, хутро та ін.). Майстер створює переконливі образи в усім розмаїтті характерів і настроїв. На замовлення організаторів київського проекту «Легендаріон» створена серія українських персонажів – Богдана Ступки в образі Тараса Бульби, Богдана Хмельницького, Івана Богуна, Сагайдачного, Івана Мазепи, Марусі Чурай, Отамана Сірко, Мольфарки. Виліплені в однотоннім матеріалі пластики, ці фігурки та бюстики пізніше ллються в бронзі або модельній смолі, а потім колекціонери за бажанням розмальовують їх акриловими фарбами. Іноді замовляють автору і розпис –скульптору Антону в цій справі допомагає його дружина художниця Катерина Дербілова. Мініатюрна скульптура А.Дербілова багаторазово експонувалась на спеціалізованих виставках в Україні та зарубіжжі (Чикаго та ін.). Ці тендітні і вишукані мініатюрні твори викликають захоплення та інтерес у колекціонерів всього світу.

Виставка працювала з 11.05.18 по 3.06.18