Виставки - Виставка однієї картини
Початок: 21 грудня 2015, 16:00
Кiнець: 18 січня 2016, 18:00
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

К. Малевича «Супрематизм. 65»

Акцію «Чорний квадрат-100» у Харківському художньому музеї присвячено  всесвітньовідомому твору Малевича «Чорний  квадрат».  Минуло 100 років від часу, коли цю роботу вперше в якості експозиційної одиниці було представлено на останній футуристичній виставці картин «0.10». Відтоді навкруги неї не стихають дискусії. Численні професійні і самодіяльні  «розгадки» «Чорного квадрата» протягом століття сформували не одну легенду про твір і його автора.

Ініціатива музею по проведенню Акції має вагомі підстави. Казимир Северинович Малевич  народився у Києві, зростав на Слобожанщині. Син управителя цукрового заводу П. Харитоненка в с. Пархомівка (тепер Краснокутський район Харківської обл.), Малевич  навчався у тутешньому агрономічному училищі. В Білопіллі, на хуторі Вовчику, Конотопі (тепер Сумська область), де згодом мешкала родина  майбутнього художника, він отримав перший досвід малювання, про що залишив надзвичайно образні літературні спогади. В 1920-ті роки у харківському  журналі авангардного мистецтва «Нова генерація» було опубліковано ряд статей Казимира Малевича – в ті роки викладача Державного Інституту художньої культури – ГИНХУКу в Петрограді і експонента Міжнародного Бієнале у Венеції (1924). У фондах Пархомівського художнього музею ім. П.Ф. Луньова (автономний відділ  Харківського художнього музею), зберігається датована саме 1915 роком акварельна композиція К. Малевича «Супрематизм. 65».  Акція «Чорний квадрат-100» передбачає  презентацію цього оригінального твору художника в форматі «виставки однієї картини». Експозиція виставки містить великий інформаційний матеріал. Він складається з біографічного блоку, в якому представлено копії знімків  родинного фотоальбому художника, в т.ч. інформацію, що було підготовлено науковими працівниками Пархомівського художнього музею. Важливими її складовими є ретроспектива творів художника, поданих в репродукціях і ксерокопії славнозвісного харківського мистецького журналу «Нова генерація», що було підготовлено для виставки науковою бібліотекою Харківського Національного університету ім. О.Каразіна. Ці унікальні матеріали представляють Малевича як теоретика нового мистецтва.  Змістовними  також є  матеріали, які надають інформацію про події, що в творчій біографії Малевича передували появі роботи «Чорний квадрат». Це прем’єра 1913 року  футуристичної опери «Перемога над сонцем», в декораціях до якої Малевич вперше використовує формальний знак чорного квадрату, а також вже згадана остання футуристична виставка картин «0.10». Акція «Чорний квадрат -100» за датою  проведення збігається з днями експонування означеної виставки, що відкрилась в Петербурзі 19 грудня 1915 року.

Рік 2015 UNESKO  – спеціалізована комісія Організації об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) було проголошено Роком Казимира Малевича. Цей факт підтверджує вагомість того особистого внеску  в світову художню культуру ХХ століття, що зроблено  нашим славетним  земляком, художником і теоретиком нового мистецтва.