Виставки - Вірність покликанню
Початок: 20 липня 2016, 10:00
Кiнець: 25 жовтня 2017, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Твори Л.Крамаренка, Б.Вакса, П.Брозголя, М.Брозголя з колекції музею та приватних зібрань

Виставка «Вірність покликанню» презентує глядачеві чотирьох самобутніх художників, чиє життя було пов’язано з Харковом. Представники різних поколінь, вони несуть у своїй творчості надбання європейського мистецтва поч. ХХ ст. та авангардні ремінісценції. Живописні та графічні твори демонструють спадкоємність традиції, передачу художнього досвіду від учителя учневі. До експозиції увійшли роботи з колекції музею та приватних зібрань.

13 графічних та живописних творів Л.Ю. Крамаренка (1888-1942) ілюструють період розквіту його творчості, а саме 1920-30-і роки. В основі його натюрмортів та краєвидів лежить безпосередня робота з натури. Картини, написані під час численних літніх подорожей Кримом, Кавказом, Підмосков’ям та Київщиною, передають привабливість місцевої природи. Густі, насичені барви кримських пейзажів, їх протиставлення прозорим, але звучним за кольором тіням відразу створюють відчуття особливої чистоти кримського повітря, в якому чітко і об’ємно сприймається кожний предмет.

Крамаренко Л.Ю. Натюрморт з пляшкою та персиками. 1937

Учень Л.Ю. Крамаренка, Б.Й. Вакс (1912-1989) – живописець яскраво вираженого лірико-філософського звучання. Навіть буденність життєвих мотивів він зміг опоетизувати та зробити предметом великого мистецтва. На виставці представлено 10 творів 1970-х років. Натюрморти та портрети, ліричні пейзажі, лаконічні за формою та кольоровим рішенням, відповідають стилістичним особливостям «суворого стилю». Художник досконало володів технікою олії, сягаючи акварельної прозорості та легкості.

Вакс Б.Й. Натюрморт з рибами. 1972

Продовжувачем традиції «школи натюрморту» Л.Ю. Крамаренка та Б.Й. Вакса мистецтвознавець В.С. Нємцова називає П.М. Брозголя (1933-2004). До експозиції увійшли майже 20 творів 1970-2000-х років живописця з колекції його сина. Майстер розділив свій творчий інтерес ледве не між усіма жанрами: натюрморт, портрет, тематична картина, зображення інтер’єрів та оголеної натури. Але все ж провідним у творчості художника неодмінно виступав натюрморт, в якому він постійно експериментував, намагаючись вийти за межі натурного живопису. І в цьому йому допомагала практика кубізму, де сама структура форми виявляє силові лінії композиції.

Брозголь П.М. Натюрморт зі свічником. 1991

Стиль, у якому працює М.П. Брозголь (ініціатор виставки), синтезує традиції українського авангарду, французького модерну та сезаннізму. Його полотнам 2016-2017 років, які глядачі побачать уперше, властиві стриманий колорит, правдивість та фантазійність, а глибина емоційних станів та настрою самого автора передає почуття динамічності життя та втручання вищої енергії буття.

Твори представлених майстрів позначено індивідуальним баченням світу і своєрідністю живописної мови. Вони до сьогодні зберігають мистецьку цінність, даруючи людям радість художнього пізнання світу.

Виставка працювала з 20.09.17 по 25.10.17