Виставки - «Вибране часом»
«Вибране часом»
Початок: 20 лютого 2015, 16:00
Кiнець: 19 квітня 2015, 18:00
Мiсце: Харківський художній музей

Виставка виявляє два захоплення харківського вченого, колекціонера й художника І.Я. Лучковського, що стали невід’ємною частиною його життя – колекціонування й художня творчість.

Саме з його авторських робіт починається експозиція виставки. Зацікавленість пошуками художників-авангардистів, постійне вивчення власної колекції й широка ерудиція в питаннях мистецтва спонукали й самого Іллю Яковича звернутися до творчості. У його роботах самобутньо синтезуються принципи західноєвропейського, російського мистецтва ХХ століття й власні авторські пошуки мистецької мови. Вони пов’язані з його розумінням кольору, руху, оптичних ефектів як вченого. Художник використовує калейдоскопічні комбінації, замість зображення реальних фігур використовує геометризовані форми, за допомогою лінії й кольору створює оптичні ілюзії.

Пристрасть до колекціонування, від природи притаманне йому «почуття прекрасного» дозволили Лучковському зібрати одну з найкращих в Україні приватних колекцій живопису та графіки першої половини ХХ століття.

Назва виставки «Вибране часом» невипадкова, бо презентує роботи майстрів, які довгий час були маловідомі. Яскраві особистості у мистецтві, вони були незручними для існуючої влади і їх творчість знаходилася у забутті. Але зараз настав час знайти їм належне місце в історії мистецтва та познайомити з їх роботами широке коло глядачів.

В експозиції представлено близько 200 творів митців, художні досягнення яких віддзеркалюють  мистецькі тенденції першої третини ХХ століття, а також твори 1950-70-х рр., в яких знайшли продовження образно-стилістичні знахідки попередніх  десятиріч.

Роботи представляють той період, коли живописці прагнули до принципової новизни образотворчих засобів, до живописних експериментів з кольором і простором, шукали свій стиль, свої теми, які дозволили б повною мірою відбити їх особисті прагнення й світовідчуття.

До експозиції увійшли роботи представників таких творчих об’єднань, як «Бубновий валет» (П. Кончаловський, А. Лентулов, Р. Фальк та ін), «Світ мистецтва» (О. Бенуа, З. Сєрєбрякова, В. Шухаєв та ін), «Союз молоді», «Цех живописців», «Коло художників», «ОСТ», АСМУ «Союз семи», «Маковець», «Гурт 13» тощо.

Мистецтво цього періоду було яскравим  і в Україні.  Воно досить повно представлено у приватній колекції І. Лучковського. Значний інтерес мають роботи О. Шевченка, К. Зефірова, Л. Крамаренка, К. Сторожниченка, О. Тишлера та інших, чиє життя було пов’язано з Харковом.

Колекція містить твори українських художників, добре відомих у 1910-30 роки, але зараз майже забутих. До таких належить харківський живописець і графік І. Іванов, чиї роботи зберігаються у київському та харківському художніх музеях, але найкращі  акварелі увійшли до колекції І.Я. Лучковського. Це ж можна сказати й про твори К. Сторожниченка, одного з засновників студії «Будяк» у Харкові.

Живописна й графічна колекція доповнена скульптурами видатного українського майстра, одного з засновників кубізму в скульптурі О. Архіпенка, а також  О. Янсон-Манізер, дружині М. Манізера – відомого скульптора, автора  харківського пам’ятника  Т. Шевченку.

Харківський художній музей неодноразово експонував живопис і графіку з колекції І.Я. Лучковського. Зараз глядачеві надана ще одна можливість побачити роботи як самого колекціонера, так і мистецькі твори  з його збірки.